Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arıtma dopingi

İzmir'deki mavi bayraklı plaj sayısı 10 yılda yüzde 90 arttı. Bu artışta en büyük rolü, Büyükşehir Belediyesi'nin sahil yerleşimlerinde kurduğu Avrupa standartlarındaki arıtma tesisleri oynadı

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın 2014 yılı verilerine göre 'mavi bayrak' uygulaması yapan 44 ülke içerisinde Türkiye üçüncü oldu. Mavi bayraklı plaj sayısı bu yıl 43'e çıkan İzmir, Antalya ve Muğla'nın ardından üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye'de mavi bayrağı almaya hak kazanan plaj sayısı 14 adet artışla 397'ye ulaşırken, bu artışın yarısını ise İzmir sağladı. İzmir'de, 2013 yılında 36 olan mavi bayraklı plaj sayısı, bu yıl 43'e yükseldi. Mavi bayraklardan 5 adedini Muğla, 1'er adedini de Tekirdağ, Ordu ve Edirne aldı.

BÜYÜK ARTIŞ GÖSTERDİ
Son 10 yılın verileri kıyaslandığında ise, 2005 yılında İzmir'de 23 olan mavi bayrak sayısı yüzde 90 artış gösterdi. 2014 yılı sezonunda Çeşme ve Menderes'te 9'ar adet, Foça'da 8, Dikili'de 5, Seferihisar'da 6, Selçuk ile Karaburun'da 3'er tane olmak üzere İzmir'deki toplam 43 sahil noktasına mavi bayrak verildi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın açıkladığı 2014 yılı Mavi Bayrak Ödülleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne de haklı bir gurur yaşattı. 2004 yılında devreye giren belediye yasası ile birlikte sınırları 5 kat büyüyen Büyükşehir, adeta bir arıtma seferberliği başlatarak kentin yarımada dahil tarım, turizm havzalarını kirlilikten kurtardı.

TOPLAM 25 ARITMA TESİS

2008 - 2013 yılları arasında 872 bin 500 kişinin evsel atığını arıtacak kapasitede 11 arıtma tesisi hizmete alındı; bu arıtmalar için 85.5 milyon liralık yatırım yapıldı. Büyükşehir, Türkiye'nin en önemli çevre yatırımlarından birine daha imza atarak, arıtma çamurlarının çürütülüp değerlendirilmesini aynı zamanda depolanma sorununu ortadan kaldırarak, biogaz elde edilmesini sağlayacak "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi"ni de 61.5 milyon liralık yatırımla hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi'nin 2008'den bu yana arıtma yatırımları için harcadığı tutar 147 milyon liraya, işlettiği arıtma sayısı ise 25'e ulaştı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Mavi Bayrak İzmir ve Aydın İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, "İzmir'de gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları, doğrudan mavi bayrak sayılarının artmasını sağladı. Son yıllarda artışın en yoğun olduğu yerler Seferihisar ve Menderes olarak ortaya çıkıyor. Yenifoça ve Mordoğan arıtmalarının devreye girmesi ile sayının artacağına inanıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıtma dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN