Dokuz Eylül devrimi

Giriş Tarihi: 9.5.2014

Meme kanseri taramasında kullanılmak üzere alınan süper cihaz, yanılma payını en aza indiriyor, net tanı konulmasını sağlıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, kadınların korkulu rüyası meme kanserinin tanısında kullanılmak üzere, bilgisayarlı dijital mamografi cihazı aldı. İzmir'deki hastanelerde bulunmayan 3 boyutlu yeni mamografi cihazı, klasik cihazla yapılan tarama sırasındaki yüzde 10-15'lik yanılma payını en aza indiriyor.

40 YAŞ ÜSTÜ DİKKAT

Kanserli hücre ile meme dokusu aynı renkte olduğu için, klasik mamografi cihazı ile tarama yapıldığı zaman tümör meme dokusunun arkasına saklanabiliyor ve böylece hastalık teşhis edilemiyor. Yeni nesil dijital mamografi cihazı 3 boyutlu görüntü alabilme özelliği sayesinde, memeden 1 milimetre kalınlığında kesitler alarak yanılma payını en aza indirgiyor. Türkiye'de sınırlı sayıda olan dijital mamografi cihazı sayesinde DEÜ Hastanesi, cihazın hizmete girdiği Mart ayından bu yana bir çok kadına erken meme kanseri teşhisi konuldu. Kadınların korkulu rüyası olan meme kanserinin her 7 kadından birinde görüldüğünü belirten DEÜ Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Balcı, şu bilgileri verdi: "40 yaş üzeri tüm kadınların her yıl meme kanseri taraması yaptırması gerekiyor. Hastanemizde hizmete giren dijital mamografi cihazı sayesinde, kanser tanısında 1 adım öndeyiz. Mamografide son teknolojiye sahip, İzmir'de bu cihaza sahip tek hastane biziz. Cihazı kullanmaya başladığımız günden bu yana işe yaradığını görüyoruz. Cihaz tomosentez görüntü yani, memenin 1 milimlik kesitini aldığı için kanserli hücre meme dokusunun arkasına gizlenemiyor. Memenin 3 boyutlu görüntüsünü çektiğimiz için de, tanıda sıkıntı yaşamadan net bir şekilde kanserli hücreyi tespit edebiliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokuz Eylül devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN