Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manisa'ya Kök Hücre Nakli Merkezi müjdesi

CBÜ'deki etkinlikte konuşan Prof. Dr. Osman İlhan, kurulacak merkezin hem sağlığa hem de sağlık turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde (CBÜ) Kök Hücre Nakli Merkezi'ni kurmak için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. CBÜ Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü'nün düzenlediği etkinlikte konuşan Prof. Dr. İlhan, organ yetmezliği ve kanser başta olmak üzere tedavisi zor hastalıklarda kök hücre tedavisinin tamamen iyileşme olanağı sağlayabileceğini belirtti. Merkezin kurulmasıyla Manisa'nın sağlık turizminde atak yapacağını söyleyen İlhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kök hücre tedavisinde son yıllarda dünyada çok büyük ilerlemeler var. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı, kök hücre araştırma komisyonu kurarak bilim insanlarının bu alanda araştırma yapmasına imkan tanıdı. Kalp-damar, diyabet, karaciğer, ince bağırsak ve kıkırdakla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bütün bu gelişmeler, gelecekte kök hücre nakillerini umut haline getirmiştir. Sonuç olarak hücresel tedavi birçok hastalıkta 'Gelecektir' diyebiliriz. Organ yetmezliğinde, hormon eksikliğinde, kanserde, estetikte ya da bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklarda kök hücre tedavisi ilerde tam kür, yani tamamen iyileşme olanağı sağlayabilir" diye konuştu.

ŞARTLAR UYGUN

CBÜ bünyesinde de Kök Hücre Nakli Merkezi kurulması için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Prof. Dr. Osman İlhan, şöyle dedi: "Böylece hastalar sağlıklarına kavuşmak için dış ülkelere gitmeyecek, şehir şehir dolaşmayacak. Yerinde, Manisa'da tedavi olacak. Hatta New York'tan, İstanbul'dan hasta gelecek. Manisa'da sağlık turizmi gelişecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manisa'ya Kök Hücre Nakli Merkezi müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN