Vatan, bir gün de olsa onlara emanet

Kınalı kuzular, sembolik olarak askerliğini yapıp vatani görevini yerine getirecek. 160 asker adayı yarın Buca Jandarma Komutanlığı'na teslim olup, yemin edecek

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Engelli gençlerimiz, İzmir Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu'nda 1 gün askerlik yapacak, vatanı görevini yerine getirecek. Jandarma Teşkilatı'nın 175. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenecek etkinlik öncesi, 8 öğrenci için arkadaşları ve öğretmenleri tarafından eğlence düzenlendi. Müzik ve eğlencenin ardından askere gidecek 8 zihinsel engelli gencin ellerine kına yakıldı. Kutsal görev için oldukça heyecanlı olduğu gözlenen kınalı kuzulardan bazıları gözyaşlarını tutamadı, hayatları boyunca bu anı beklediklerini dile getirdi. Askere gidecek arkadaşlarına destek olmak isteyen diğer engelli öğrencilerin de katıldığı etkinlikte bütün gençler, saatlerce dans etti. Asker adaylarından Arda Feroğlu, "Askere gidiyorum. Asker yeminimi edip görevimi en iyi şekilde yerine getireceğim" dedi. Bir öğrenci Muhammed Can Aktürk de, duygularını "Çakı gibi asker olacağım. Bize güvenin" diyerek dile getirdi.

VELİLER GURURLU
"Öğrencilerimiz her Türk gencinin günü gelince yerine getireceği vatan görevini yapmak için askere gidecek" diyen İzmir Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Rehber Öğretmeni Bülent Karakuş, "Biz de her şey usulüne uygun olsun diye, veliler ve arkadaşları ile el ele verdik, bir asker eğlencesi düzenledik. Çünkü onlar bunu hak ediyor. Bir gün de olsa tam anlamıyla asker olacaklar" dedi. Zihinsel engelli olmalarına rağmen vatan borcunu yerine getirecek olan çocuklarıyla gurur duyduklarını söyleyen velilerden Ender Feroğlu, "Çocuğumun asker olmasını görmekten dolayı çok mutluyum. Onlarla gurur duyuyorum. Çocuklarımıza bu imkanı sağladıkları için başta okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, devletimize teşekkür ediyorum. Bir babanın oğlunu asker kıyafeti içerinde görmesi kadar mutluluk verici bir şey yok" dedi. İzmir'in çeşitli yerlerinden gelecek 160 zihinsel engelli kınalı kuzu, vatani görevlerini yerine getirmek için yarın Buca'daki bulunan İl Jandarma Komutanlığı'na teslim olacak. Ardından resmi tören gerçekleştirilecek, çakı gibi askerler yemin edecek ve terhis belgelerini alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatan, bir gün de olsa onlara emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN