Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havuzda kıyak dönemi bitiyor

Giriş Tarihi: 14.5.2014

Büyükşehir, 2 yıl önce başlattığı ucuz şebeke suyu tarifesinden vazgeçiyor. Gerekçe olarak, indirimli suyun havuzları doldurmada ve geniş alanlardaki çimlerin sulanmasında kullanılması gösterildi

İzmir Büyükşehir belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 2 yıl önce tarifeler yönetmeliğinde değişiklik yaptı, tarım ve hayvancılık abone tipi tarifesini genişletti. Konutların bahçelerinin de bu tarifeden sulanabilmesine olanak yaratan karar, özellikle sahillerdeki yazlık siteler ve müstakil konutlarda yoğun talep gördü. İndirimli suyu kullanan abone sayısı, bir yılda 4 binden 11 bine, kullanılan su miktarı da yüzde yaklaşık 40 yükseldi. Bu yerleşimlerde, yer yer su sıkıntısı başladı. Eskiden konut abonesi olan bu aboneler, suyun metreküpüne 312 kuruş yerine yüzde 75'i aşan indirimle, hem de tonaj sınırlaması olmadan 79 kuruşa kullanmaya başladı. İZSU yetkilileri yaz ayları boyunca yaptıkları denetimlerde özellikle Seferihisar-Özdere arası başta olmak üzere sahillerdeki yerleşimlerde yüzme havuzlarının ucuz suyla doldurulduğunu, geniş çim alanların sulandığını belirledi. Bu kötü kullanımlar nedeniyle de yaz aylarında bu bölgelerde zaman zaman su sıkıntısı yaşandı, kesintiler yapıldı.

MECLİSTEN GEÇTİ

Bu gelişmeler nedeniyle tarifeyi eski haline dönüştürmek için, İZSU tarafından yerel seçimler öncesi önerge hazırlandı. Ancak, önerge CHP meclis üyelerinin müdahalesiyle geri çekildi, yerel seçimler sonrasına bırakıldı. Önerge önceki akşam yapılan Büyükşehir Meclisi toplantısında gündeme alındı, komisyona sevk edildi. Önerge komisyonda da kabul edilirse, ilçe belediyeleri, tarım ve hayvan aboneliği kademesiz tarifesinden çıkacak. Böylelikle bu yerleşimlerdi aboneler, suya yine normal konut tarifesinden yani, bugünkü değeriyle 312 kuruş üzerinden ücret ödeyecek. Böylece İZSU tarafından, 2 yıldır uygulanan yaklaşık yüzde 75'lik kıyak da son bulmuş olacak. Tarifeyi kötüye kullananlar yüzünden yeni 7 bin abone de mağdur olacak. Ancak yeni aboneler, tarım ve hayvancılıkla uğraştıklarına ilişkin ilçe tarım müdürlüklerinden ve ziraat odalarından belge getirirse ucuz sudan yine yararlanabilecek. Aksi takdirde bu tarifeden yararlanmaları mümkün olmayacak. Bu arada Meclis'te, Kemalpaşa Belediye Başkanı AK Partili Arif Uğurlu, park ve yeşil alanlarının sulama bedellerinin belediyelerden alınmamasını istedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, talebi geri çevirdi, "Herkes gibi siz de ödeyeceksiniz. Pamuk eller cebe" karşılığını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuzda kıyak dönemi bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN