Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma için tek yürek olduk

Bütün iller, ilçeler, tüm kurumları ve kuruluşlarıyla Somalı kardeşlerimize destek verdi. Eldeki tüm imkanlar seferber edildi, mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çaba gösterildi

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası, tüm ülkede olduğu gibi, Ege Bölgesi ve İzmir'de de büyük üzüntü yarattı. Tüm illerden, ilçelerden Soma'ya yardım ve destek seferberliği başlatıldı. 3 günlük yas ilan edilmesi üzerine, İzmir'de de bayraklar yarıya indirildi. Hayatını kaybedenler için İzmir'de sela verildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, ambulans helikopteri, uçak mobil koordinasyon TIR'ı ve benzeri arama kurtarma araçları ile birlikte toplam 203 araç ve 599 personel ile arama kurtarma ve psikososyal destek çalışmalarının kesintisiz sürdürüldüğünü açıkladı. Ege Bölgesi'nden Manisa, Uşak, İzmir, Balıkesir, Denizli, Afyon AFAD müdürlüklerinden, belediyelerden, Türk Kızılayı'ndan araç, çadır, seyyar tuvalet, battaniye, mobil mutfak, giysi, kumanya ve gıda malzemesi bölgeye ulaştırıldı. Ayrıca GSM operatörleri sahada kesintisiz iletişim sağlanması amacıyla ekipleriyle birlikte 10 mobil baz istasyonu kurdu.

ARAMA-KURTARMA EKİPLERİ

Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Bediha Türkyılmaz, 8 ambulans olmak üzere 112 Sağlık ekipleri, ve UMKE arama kurtarma ekibi ve psikologlar olmak üzere 100'e yakın personelin Soma'da görev yaptığını belirtti. Geceden beri Soma'da bulunan Türkyılmaz, "Madenden bir kişinin bile kurtarılması için faydamız olur diye buradayız. Vefat eden işçi kardeşlerimizin ailelerine de destek için ekiplerimizle görevimizin başındayız" dedi.

ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Soma'daki faci nedeniyle İzmir'de birçok program iptal edildi. Ege Üniversitesi'nin 35. Kültür Sanat ve Spor Şenlikleri, Karşıyaka Belediyesi'nin Çiçek Festivali, Konak Belediyesi'nin Alsancak Şenliği bunlar arasında yer alıyor. Yaşar Üniversitesi, Bornova Belediyesi, İYTE, Ege ve Şifa üniversiteleri nin düzenleyeceği konserler ve gösteriler ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin ödül töreni ertelendi. 3. Alaçatı Uçurtma Festivali, bugün ve yarın oynanacak maçlar ertelendi, hafta sonu oynanacak maçların tarihlerinde bir değişiklik yapılmadı. Ege Bölgesi'ndeki belediyeler bütün imkanları ile Soma'nın yanında oldu. Çoğu etkinlikler iptal edildi. Bunlardan bazıları şöyle:
Manisa Büyükşehir: Başkan Cengiz Ergün'ün talimatıyla, "Soma madencisi yalnız değil' kampanyası başlatıldı. Kampanyayla acı olay dolayısıyla Somalı maden işçilerine ve ailelerine destek çağrısı yapıldı.
İzmir Büyükşehir: Cenaze araçları ile cenaze nakil ve defin hizmetleri için her türlü ekipmanı Soma Kriz Merkezi emrine gönderdi. Belediyeden yapılan açıklamada, 20 kişilik uzman AKS ekibi, önceki gün akşam saatlerinden itibaren Soma'ya ulaşarak arama-kurtarma çalışmalarına destek olduğu, İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı 18 personel ve 2 müdürün, sabaha kadar aralıksız görev yaptığı belirtildi. Facia nedeniyle kent merkezindeki 6'sı dev olmak üzere 54 ekran da karartıldı. Ekranlarda "siyah zemin" üzerine başsağlığı mesajı yazıldı.
Konak: Başkan Sema Pekdaş, derin bir üzüntü yaşadıklarını belirttiği mesajında şöyle dedi: "Çok sayıda maden işçisi yurttaşımızın hayatını kaybettiğini büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz."
Karşıyaka: Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, "Son yıllarda karşılaştığımız en büyük acılardan birini yaşıyoruz. Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, tüm yakınlarına sabır diliyorum. Belediyemize ait Arama Kurtarma Ekibimiz ve ekipmanlarımızla Soma'da olacağız" dedi.
Narlıdere: Başkan Abdül Batur, ülkeyi yasa boğan kazada hayatını kaybeden madencilerin derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma için tek yürek olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN