Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olan vatandaşa oldu

İzmir'de, bazı sendikalar ve Baro öncülüğünde, Soma faciasını protesto için yürüyüş düzenlendi. Eylemlere sızan bazı radikal gruplar, Soma'yı bahane ettiler, olay çıkardılar. Polise karşı gelen gruplara müdahale edildi. Kent içinde trafik kilitlendi

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Soma'da yaşanan maden faciasını protesto etmek amacıyla önceki gün akşam saatlerinde ve dün İzmir'de çeşitli eylemler yapıldı. DİSK, KESK, TÜRK-İş ve İzmir Barosu, bazı gençlik örgütlerinin düzenledikleri yürüyüşler esnasında bazı gruplar taşkınlık yaptı, olaylar çıktı. Önceki gün akşam saatlerinde Konak'ta başlayan olaylar nedeniyle eyleme katılmayan vatandaşlar da mağdur oldu. Eylemler nedeniyle vatandaşların yaşadıkları mağduriyet, dün sabah saatlerinde de devam etti. DİSK, KESK, TÜRK-İş ve İzmir Barosu'nun öncülüğünde düzenlenen yürüyüş, Basmane Meydanı'nda başladı, Fevzipaşa Bulvarı'ndan Konak'a doğru sürdü. Konak Meydanı'na kadar süren yürüyüşe işçi ve memurların yanı sıra çok sayıda sivil toplum ve gençlik örgütü üyeleri de katıldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir'in de aralarında bulunduğu grup, Büyükşehir Belediyesi ile İZSU binası arasında basın açıklamasıyla, yürüyüşü bitirmeyi planladı. Ancak protestocular burada, polis barikatıyla karşılaştı. Bazı gruplar, yanlarında getirdikleri kömürleri, barikata doğru atmaya başlayınca, gerginlik çıktı. Bunun üzerine polis TOMA'larla müdahale etti. Eylemcilerin de polise saldırdıkları görüldü. DİSK Genel Başkanı Kani Beko bu müdahale sırasında fenalaştı, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ayrıca KESK İzmir Şubeler Platfonmu Dönem Sözcüsü Bülent Çuhadar da hastaneye kaldırılan isimler arasında yer aldı.

ANA YOLLAR KAPATILDI

Eylem nedeniyle Çankaya, Alsancak ve Konak istikametine gelen tüm ana arterler trafiğe kapatıldı. Kentin merkezi ana arterleri olan Mürselpaşa, Talatpaşa, Fevzipaşa bulvarları ile İkiçeşmelik Caddesi de kapatılmadan nasibini aldı. Güvenlik nedeniyle kapatılan yollar arasında Karataş Lisesi'nden Konak yönüne kadar olan kısımda Mustafa Kemal Sahil Bulvarı da yer aldı. Vatandaşlar saatlerce arabalarında mahsur kaldı. İzmir trafiği kilitlendi. Bornova yönünde trafik sıkışıklığı Ege Üniversitesi Kavşağı'na kadar dayandı. Ayrıca Karşıyaka yönünden Konak istimametine giden Altınyol'da da trafik sıkışıklığı oluştu.

BİLANÇO: 34 GÖZALTI, 25 YARALI
İzmir'de önceki gün ve dün çıkan olaylar sırasında 2'si kalp krizi geçiren toplam 25 kişi hastanelere kaldırıldı. Büyükşehir Belediyesi önünde yaşanan olaylar sırasında gazdan etkilenen göstericileri belediyenin güvenlik görevlileri Çetin Emeç Toplantı Salonu'na aldı. Olaylar sonrasında ise polis, 34 göstericiyi gözaltına aldı. İzmir Emniyet Müdür Muavini Haluk Çetin, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'ya duyarlı olmaları yönünde uyarılarda bulundu. Memiş Sarı'nın yönlendirmesi ile SGK Binası önünde toplanan 2 bin kadar eylemci oturma eylemine geçti. Eylemciler ile polis arasında kalan bir kadın rahatsızlandı. Bunun üzerine polis kadını Konak Pier'den Büyükşehir Belediyesi'nin bulunduğu alana getirerek, sakinleştirdi ve yanında taşıdığı ilacı içirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olan vatandaşa oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN