Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koku kavgası

Giriş Tarihi: 18.5.2014

Egeli Sabah, Körfez'deki kokuyu manşetine taşıdı, konu Meclisi'e bomba gibi düştü. AK Partili Doğan'ın iddialarına, Başkan Kocaoğlu sert yanıt verdi

Son zamanlarda havaların ısınması ile birlikte Körfez'de ortaya çıkan pis koku, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de gündeme bomba gibi düştü. Egeli Sabah'ında manşetine taşıdığı 'İzmir'in kabusu geri döndü' başlıklı haber, Başkan Aziz Kocaoğlu ile AK Parti Grup Başkan vekili Bilal Doğan arasında sert tartışmaların yaşanmasına yol açtı. Meclis'te Büyükşehir, ESHOT ve İZSU'nun kesin hesap cetvellerinin yanı sıra, İZSU'nun faaliyet raporu görüşüldü. CHP ve AKP grupları arasında sert tartışmalar yaşandı. İlk tartışma AK Parti Grup Başkan vekili Bilal Doğan'ın, Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen kredibilite notunun BB durağan olduğunu iddia etmesiyle başladı. Kocaoğlu, kredi notunun AA+ olduğunu söyledi, "Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi'nin notu BB durağan. Ancak, yurtdışında ülke notu geçerli olduğu için, Büyükşehir'in notu da BB durağan görünüyor" dedi. Doğan'ın ısrarcı olmasına tepki gösteren Kocaoğlu,"Siz, mesleki olarak bu gerçeği bilmenize rağmen böyle konuşuyorsunuz. Türibinler ne dediğinizi anlıyor. Bu konuda manipülasyona girmenizi Bilal Doğan olarak size yakıştıramıyorum" diye konuştu.

KOKUYOR-KOKMUYOR
İkinci tartışma İZSU faaliyet raporu görüşmelerinde yaşandı. AK Partili Doğan, İZSU'nun hizmetlerde sınıfta kaldığını söyledi. İzmir'de uzun yıllar kaçak ve kayıp suların halkın sırtına yüklendiğini savunan Doğan, "İzmirli'nin cebinden çıkan her kuruş bizim için önemlidir. İzmir neden Türkiye'nin en pahalı suyunu içiyor? Su tüketiminde kademenin kaldırılmasını öneriyoruz. Ayrıca, Meles çayı kokuyor. İzmir neden kokuyor başkan?" dedi. Doğan'dan sonra söz olan AK Partili Hakkı Durmaz ise Körfez temizliğiyle ilgili çalışmalara bir türlü başlanamamasını eleştirdi. Eleştirilere yanıt veren Kocaoğlu, İZSU'daki kayıp kaçak oranının yüzde 33 olduğunu, bu oranı sürekli kamuoyuyla paylaştıklarını ancak pek çok kentin kayıp kaçakları açıklamadığını söyledi. Doğan'ın, her yıl temizlenme aşamasında bir süre kokan Meles çayıyla ilgili sözlerine sert yanıt veren Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi: "Meles'te sadece havalar ısındığında ve yağmurlar durunca, makinelerle temizleme aşamasında 15 gün koku duyarsınız. Daha önce Körez 365 gün kokuyordu. Neden Meles ve Arap deresi dışındaki dereler kokmuyor? Bu iki deremizi maalesef vatandaşlar çöp kovası olarak kullanıyor. Organik maddeler atılıyor. Hava ısındığında çürüme ve kokma başlıyor. Eğer siz on senelik çalışma sonunda 'İzmir kokuyor' diyorsanız, bu kente kötülük yaparsınız. Bunu her sene yapıyorsunuz. Kent kokmuyor. Yeni bir icat çıktı 'Körfez kokuyor' diyorlar. Hayır Meles'te temizlik yapılıyor. Türkiye'deki toplam arıtmanın yüzde 25'i, hem de ileri biyolojik arıtma olarak İzmir'dedir. Bu İzmir mi kokuyor, yoksa başka yerler mi? Onu düşünerek bakacaksınız. Bunlar siyaset değil. Bana kokuyorsun diyebilirsiniz, ama bu kente diyemezsiniz."

SU ZAMMI VE KIYAK TARİFENİN KALKMASI TAMAM
İZSU'nun suya yüzde 10'luk zam energesi AK Parti'nin ret oyuna karşın oyçokluğuyla onaylandı. Yüzde 10 oranındaki zam 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak. Yeni tarifeye göre suyun fiyatı konutlarda 20 metreküpe kadar 12 TL'den 3,43 TL'ye çıktı. 20 metreküp üzeri kullanımda 8,03 lira olan tarife değişmedi. İşyeri, elçilik, resmi daire, şantiye, fırınhamam tarifelerine zam yapılmadı. Öte yandan ilçelerde uygulanan tarım ve hayvancılık faaliyetleri için uygulanan özel tarifenin genişleterek sahil kesimlerindeki konutların bahçelerinin yararlanabilmesine olanak tanıyan tarife kaldırıldı. Özellikle sahillerdeki yazlık evlerin abone olduğu tarım ve hayvancılık tipi abonelerde suya eskisi gibi konut tarifesi ödeyecek.

ÇAKAR'IN OYU DEĞİŞTİ
AK Parti'den ayrılan eski AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve eski Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, Meclis'te yaptığı olumlu konuşmalarla dikkat çekti. Büyükşehir, ESHOT ve İZSU'nun çalışmalarını başarılı bulduğunu belirten Çakar, CHP Grubu doğrultusunda olumlu oy kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koku kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN