Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kiraz üreticisi kredi faizlerinin ertelenmesini istiyor

Aydın'ın yüksek kesimlerinde geçtiğimiz ay gerçekleşen dolu yağışı nedeniyle ciddi bir rekolte kaybına uğrayan Aydınlı kiraz yetiştiricileri yaşadıkları doğal afet nedeniyle kredi borçlarının faizlerinin ertelenmesini talep ettiler.

Giriş Tarihi: 23.5.2014 11:50
Efeler İlçesi Yukarıkayacık Mahallesi Muhtarı Ersöz Özcan, dolu yağışının ardından rekoltede yüzde 50'nin üzerinde düşüş yaşanacağının öngörüldüğü belirterek, 'Köyümüzün büyük bir kısmı kiraz üretimi yaparak geçimini sağlıyor. Yaşadığımız bu sıkıntıdan dolayı kredi faizlerinin ertelenmesi için Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne dilekçe verdik. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz' dedi.

Aydın Merkez Yukarıkayacık bölgesinin Türkiye'nin en kaliteli kiraz üretim merkezlerinin başında geldiğini, ancak bu yıl tam ürünlerin çiçekten kurtulma döneminde gerçekleşen aşırı miktardaki dolu yağışı nedeniyle üreticinin sıkıntıya girdiğini belirten Muhtar Ersöz Özcan, 'Geçen yıl elde edilen rekoltenin yarısını bu yıl elde edemeyeceğiz. Nisan'ın 2. Haftasında köyümüzde meydana gelen dolu yağışı nedeniyle ürünlerimiz ciddi zarar gördü. Birçok köylümüzün kredi borcu da kiraz hasadının yapıldığı Haziran, Temmuz ayına rastlıyor. Kiraz üreticisinin bu yıl planları önümüzdeki sezona kaldığı için yetkililerden kredi faizlerinin ertelenmesi konusunda destek bekliyoruz' diye konuştu.

Şu anda Aydın'da satılan kirazların İzmir Kemalpaşa civarından geldiğini de belirten Muhtar Özcan normal şartlarda Aydın'da yıllık yaklaşık 2 bin ton civarında kiraz üretimi gerçekleştiğini ve bunun yarısının ihraç edildiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiraz üreticisi kredi faizlerinin ertelenmesini istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN