Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim kazığı

İzmir'de seçimlerden önce ilçe belediyelerinin kadrolarını şişirmesi, sorun yarattı. Yeni başkanlar, gelirlerinin yarısından çoğunu personele vermek zorunda kalıyor

30 Mart yerel seçimleriyle birlikte başkanlık koltuğuna yeni oturan belediye başkanları karşılarında sorunlar yumağı buldu. Çiğli Belediyesi ile patlak veren mali kriz daha sonra Karabağlar Belediyesi ile devam etti. 970 çalışanın maaşlarını alamadıkları gerekçesi ile başlattığı iş bırakma eylemi sokaklarda çöp dağlarının oluşmasına neden oldu. Yerel seçim sonrası koltuklara ilk kez oturan başkanlar karşı karşıya kaldıkları kötü mali tablo nedeniyle tasarruf tedbirleri uygulamaya karar verirken, birçok ilçede seçime kısa zaman kala ciddi personel alımı yapıldığı ortaya çıktı. Eski başkanların Selçuk Belediyesi'ne 260, Bornova Belediyesi'ne 220, Urla Belediyesi'ne 150, Çiğli Belediyesi'ne ise yaklaşık 100 personel aldığı seçim sonrası yapılan tespitlerde ortaya çıktı. Yeni alımlar zaten mali açıdan zor durumda olan belediyelerin bütçelerine yeni yükler ekledi. Seçim öncesi belediyeye en fazla personel alımı yapılan belediyelerin başında Bornova geldi. Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır'ın yaklaşık 220 kişinin alındığı ortaya çıktı. Seçimden günler önce belediyede personel istihdamı yapan belediyelerden birisi de Çiğli oldu. Geçtiğimiz aylarda maaşlarını alamadıkları için iş bırakan ve ilçede çöp dağları oluşmasına neden olan işçi krizi ve eylemler ile gündeme gelen ilçede Belediye Başkanı Metin Solak'ın ayrılmadan önce 100'e yakın personel aldığı tespit edildi. Yeni Belediye Başkanı Hasan Arslan, müdürler, amirler ve şantiyede görev yapan personelin altındaki makam araçlarını kaldırdı, belediyenin milyonlarca lirayı geçen borcunu yapılandırmak için çalışma başlattığı öğrenildi.

PİRİŞTİNA RAPOR İSTEDİ

Buca Belediyesi'nde eski Başkan Ercan Tatı'nın da yaklaşık 20 personel aldığı belirtildi. Yeni Belediye Başkanı Levent Piriştina birimlerden mali anlamda durumu öğrenmek için rapor istedi. Gelen rapora göre vadesi gelmiş borçlar, piyasa borçları ve paraların nerelere harcandığı tespit edilecek. Ayrıca başkanı değişen Karşıyaka'nın Belediye Başkanı Cevat Durak'ın görevden ayrılmadan önce belediyeye yaklaşık 70 personel aldığı belirtildi. Karabağlar Belediyesi'nde ise eski Başkan Sıtkı Kürüm gitmeden önce belediyeye 10'un üzerinde personel alımı yaptı. Biriken 4.5 milyon liralık işçi alacakları nedeniyle geçtiğimiz günlerde zor günler yaşayan Başkan Muhittin Selvitopu, sendika ile el sıkıştı ve şimdilik krizi çözdü. Kentin Yarımada Bölgesi'nde başkanı değişen belediyelerde de ciddi mali problemler yaşanıyor. Urla'da üç dönemdir belediye başkanlığı görevinde bulunan Selçuk Karaosmanoğlu'nun yerine gelen CHP'li Sibel Uyar meclis kararı alarak belediyenin son 20 yılının denetimden geçirilmesini istedi. Karaosmanoğlu'nun seçimden bir ay önce 150 kişiyi işe aldığı, belediyenin farklı birimlerinde görevlendirdiği tespit edildi. Ayrıca birçok kişinin belediyede iş başı yaptığı fakat sigorta girişlerinin dahi yapılmadığı da ortaya çıktı. Ayrıca Çeşme ve Karaburun'da da personele takviye yapıldığı sızan bilgiler arasında yer aldı. Yerel seçim sonuçlarına göre AK Parti'nin kazandığı Menderes, Torbalı, Kemalpaşa, Kınık, Selçuk, Ödemiş belediyelerinde de personel alımları tespit edildi. AK Parti'nin seçimi kazandığı Torbalı'da CHP'li Belediye Başkanı İsmail Uygur'un görevi bırakmadan önce belediyeye 60 personel aldığı tespit edildi. Yeni Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, son bir ayda işe girenlerin tamamının görevine son vererek işten çıkarttı. Belediye rutin işler ve personel maaşlarını ödemenin dışında yatırım yapamaz durumda olduğu öğrenildi.

SELÇUK İLK SIRADA

AK Parti ile CHP arasında kıran kırana yarışın yaşandığı Selçuk İlçesi'nde de Belediye Başkanı Vefa Ülgür'ün son aylarda belediyeye 260'e yakın personel aldığı öğrenildi. Çeşitli birimlerde görevlendirilen personel ile ilgili Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı işlem başlattı. Bakıcı, "Belediyenin kasasında şu anda sadece 160 bin lira para var. Vergi borçları başta olmak üzere birçok yere borç yapılmış. İller Bankası'ndan gelen payda aksama olursa personelin maaşlarını bile ödeyemeyiz. Çalışanların ödenmeyen ikramiyeleri var. İşin içinden çıkmak için çabalıyoruz. Gerçekten belediye zorda bırakılmıştır. Kimsenin işine son vermek istemiyoruz. Bir yolunu bulacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim kazığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN