Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem korkuttu

Dün Ege Denizi'nde 6.5 şiddetindeki sarsıntı tüm bölgede hissedildi. Can ve mal kaybının olmaması sevindirdi. Uzmanlar yaşanan depremin sürpriz olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Ege Denizi'nde dün saat 12.25'te 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem en şiddetli Gökçeada ve Çanakkale'de hissedilirken, İzmir ve maden faciasının yaşadığı Soma da sallandı. Özellikle İzmir'in sahil kesiminde hissedilen deprem nedeniyle, İzmirliler çareyi sokağa kaçmakta buldu. Açık alanlara toplanan İzmirliler, telefonlarıyla yakınlarından bilgi almaya çalıştı. Deprem nedeniyle telefon hatları çalışmadı. Herhangi bir can kaybı olmaması sevindirdi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, Türkiye'nin batısındaki tüm illerde hissedilen depremin merkezi üssünü Gökçeada'nın batısında Ege Denizi olarak saptadı. İzmir'de depremin ardından vatandaşlar kendilerini sokağa attı. İzmir Valisi Mustafa Toprak, depremin ardından açıklama yaptı. İzmir genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını bildiren Toprak, ilk etapta ilçelerle temasa geçtiklerini belirtti, "İlçelerle yaptığımız ilk görüşmelerde İzmir'de herhangi bir olumsuzluğun olmadığı bilgisini aldık" dedi. Deprem uzmanları 3 bölgeyi etkileyen 6.5 şiddetindeki deprem hakkında Egeli Sabah'a konuştu.

'SÜRPRİZ DEĞİL'
Uzmanların ortak görüşü, "Bu deprem karada olsaydı İzmir için yıkıcı sonuçlar doğururdu" oldu. Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Zafer Akçığ, "Yerin 11 kilometre altında meydana geldiği için sığ bir deprem olarak değerlendirebiliriz. Çok geniş bir alanda hissedildi. Bu depremin başka depremleri etkileyip etkilemeyeceğini söylemek için çok erken. İzmir'in de içinde bulunduğu Batı Anadolu Fay Hattı'ndan bağımsız olarak meydana geldi. Ancak depremin nereden ne zaman geleceği belli olmaz. Bu yüzden her daim hazırlıklı olmalıyız" dedi. İzmir'in birinci derece deprem bölgesinde olduğuna işaret eden Akçığ, 2013 yılında İzmir metropol merkezi ve Ailağa'da ölçümler yaparak, kentin tüm jeofizik bilgilerine sahip olduklarını kaydetti. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Atilla Uluğ ise, yaşanan depremin sürpriz olmadığının altını çizerek, "Bu deprem kesinlikle sürpriz değil. 1 senedir Gökçeada ve çevresinde hareketlilik vardı. Bundan sonra da deprem olabilir. Bunu kestirmek şu an için zor. İzmir, bu depremden direkt olarak etkilenmedi. Denizde olduğu için hissedilen bölgelerde de mal ve can kaybına neden olmadı. Ancak biz bilim adamlarının en çok korktuğu karada faylanma dediğimiz olay gerçekleşirse yıkıcı sonuçlar meydana gelebilir" diye konuştu. Bu büyüklükte bir depremin karada yaşanması halinde İzmir'de yıkımların olabileceğinin altını çizen Uluğ, "İzmir'in Deprem Master Planı'nda yıkıcı deprem ölçeği zaten 6,5'dir. Eğer bu deprem karada olsaydı büyük bir felakete yol açabilirdi. Bu deprem bize bir kez daha İzmir'in en önemli sorunlarından birinin kentsel dönüşüm olduğunu bir kez daha hatırlatmış oldu" dedi.

'TETİKLEYEBİLİR'
UDİM (Ulusal Deprem İzleme Merkezi) Müdürü ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Doğan Kalafat ise, "Deprem büyük bir alanda hissedildi. Kuzey Ege en aktif yerler arasında. Kuzey Anadolu fay hattı 1999'da meydana gelen depremde İstanbul içine kadar ulaşmıştı. Onun ötesinde kırılmayan bir kesim var. Bununla beraber 1912 yılında Saros Körfezi'nde kırılan bir fay var. 1912'de kırılan bu fay, Gökçeada açıklarından geçerek Yunanistan'a kadar uzanıyor. Depremin gerçekleştiği fay hattına bitişik faylar Saros Körfezi ve Yunanistan, yani böyle bir tetikleme olacaksa, gerçekleşecek ileri bir depremin o bölgelerde olma ihtimali var. Ama 6.4'lük bir depremin çok büyük bir depremi tetikleyeceğini düşünmüyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN