Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal medyada 'Çocuk istismarına dur' dediler

Yaşar Üniversiteli genç iletişimciler, çocuk istismarı, çocuk gelinler ve pedofiliye karşı farkındalık oluşturmak için sosyal medyada kampanya başlattı, anne-babaları uyardı

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Ekinsu Akkılıç ve Yonca Kılıç, son günlerde kamuoyunun gündeminden düşmeyen çocuk istismarı, çocuk gelinler ve pedofiliye karşı farkındalık oluşturmak için sosyal medyada kampanya başlattı. "Pedofiliye dur de" sloganıyla yola çıkan iki öğrencinin sayfası, bir ayda yaklaşık 3 bin kişiye ulaştı, binlerce kişi de uyarıcı içerikleri paylaşarak kampanyaya destek verdi. Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ferah Onat, çocukların internette ve sosyal platformlarda daha fazla zaman geçirdiği yaz dönemi gelirken anne ve babaları uyardı, "Sosyal medyanın sosyalleşme gibi olumlu birçok özelliğinin dışında kötü özellikleri de var. En büyük tehlike, pedofili hastalarının çocukların kişisel bilgilerine ve fotoğraflarına erişmesi ve kendisini çocuk olarak tanıtıp onlarla iletişim kurması. Bu yüzden anne ve babalar internet kullanımı kontrol altında tutmalı" dedi. Okulların tatile girmesi ile çocukların internette daha fazla vakit geçirdiğini hatırlatan Onat, sosyal medyanın yasal kullanım yaşının 13 olduğunu, ancak Facebook kullanma yaşının 9'a kadar düştüğüne dikkat çekti.

TUZAKLARA DİKKAT

Anne ve babaları çocukların internet ve sosyal medya kullanımına karşı dikkatli olmaya çağıran Onat, "Çocukların sosyal medya aracığıyla iletişim kurmaları güzel. Ancak sosyal medyada iletişim kurduğunuz kişilere de dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle çocuklarımızın, yüz yüze görmediği, tanımadığı ve kendi yaşlarının üstünde olan kişilerle görüşmesi tehlikeli. Çocuklar sosyal oyunlardan da uzak durmalı. Mutlaka oynamak istiyorsa, hemen yasaklamak yerine siz de onunla birlikte oynayın. Çocukları kandırmak için sosyal oyunlar çok fazla kullanılıyor, ayrıca bazı sohbet gibi bazı bölümlerinde müstehcenlik de yer alabiliyor. Bu oyunlarda kötü niyetli kişiler kendilerini çok farklı tanıtarak çocukları kandırabiliyor" dedi. Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Ekinsu Akkılıç ve Yonca Kılıç ise, Facebook kullanıcılarının 2 milyonunun 10 yaşın altında olduğunun, araştırmalarda ortaya çıktığını belirtti, çocukların internet kullanımının anne ve babaları tarafından denetlenmesi gerekliliğinin doğduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal medyada 'Çocuk istismarına dur' dediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN