Özgür KAYNAR: Trafikte yeni dönem

Giriş Tarihi: 28.5.2014
İzmir'in trafikteki karnesine zayıf vermek bile fazla gelir. Durum hiç de parlak değil, kırmızı ışık ve park ihlalleri Türkiye ortalamasının üzerinde. Zaten yola çıktığınızda her şey apaçık görülüyor, kuralsızlık almış başını gidiyor. Ümidi tam kesmişken, İzmir trafiğinin emanet edildiği İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay'ı tanıdım. İl Emniyet Müdürü Celal Uzankaya'nın Bursa'daki ekibinden Kutay... Trafiğin yüksek lisans eğitimini almış, hatta kitabını yazmış biri. Yazmaktan bıktığımız İzmir trafiğinin de kitabını kaleme almış ayağının tozuyla. Daha mürekkebi kurumamış 164 sayfalık o kitabın sayfalarını karıştırdıkça, istinasız tüm sorunların teker teker tespit edildiğini, fotoğraflarla da görüntülendiğini gördüm. Süleyman Müdür, henüz 3 aylık yeni görevinde sokak sokak, cadde cadde gezmiş, yolların adeta röntgenini çekmiş. Önüme iyi hazırlanmış böyle bir çalışma koyunca, yüreğime su serpildi; "Bu kez birşeyler değişecek galiba" dedim içimden. Süleyman Kutay konuştukça da umutlarım güçlendi. Şirazeden çıkan trafiği deyim yerindeyse 'adam etmeye' kararlı olduğunu, bunun nasıl gerçekleştireceğini bir bir anlattı. İlk iş olarak sivil trafik polisi uygulamasına geçmiş. Sokaklarda, taksilerde, minibüslerde tıpkı suçluların kabusu huzur timleri gibi artık sivil ekipler de var.

TAM İSABET CEZALAR

Gözleri sürücülerin üzerindeymiş, hata yapanın yanına bırakmıyorlarmış. Sadece Menemen minibüslerine 20 günde tam 707 ceza kesmişler, doğrusu tam isabet... Sivil trafik timlerinin sayısı daha da artacakmış, 'Nasıl olsa polis yok' deyip kuralları takmayan sürücülere önemle duyurulur!.. Süleyman Kutay'ın İzmir'e getireceği yeniliklerden biri de bisikletli trafik polisleri. Bursa'da Türkiye'de ilk kez başlatmış, çok da etkili ve caydırıcı olmuş. Hızlı hareket kabiliyetine sahip bisikletli polisler, Emniyet Müdürlüğü kaynakları kullanılarak 1 ay sonra İzmir'de de işbaşı yapacakmış. Bursa'da Nilüfer Belediyesi'nin desteğiyle imza attığı bu uygulamayı, burada da yerel yönetimleri yanına alarak yaygınlaştırmak istiyor Süleyman Kutay... Trafikten sorumlu yeni il emniyet müdür yardımcımızın asıl hedefinde ise elektronik denetim sistemini İzmir'e de kazandırmak var. İstanbul, Ankara ve Bursa'da büyükşehir belediyeleri tarafından hayata geçirilmiş, burada henüz yok. Kutay, trafiğe çekidüzen verecek bu önemli eksikliğin süratle giderilmesi için önümüzdeki günlerde Başkan Aziz Kocaoğlu'nun kapısını çalacakmış. Büyükşehir'in bu yönde bazı hazırlıkları vardı bildiğim kadarıyla, dilerim hızlandırılır ve polisin gözü her an her yerde olur.

DESTEK SÖZÜ VERİYORUM

Yeni müdürümüze göre alacakları radikal tedbirlerin ve elektronik denetim sisteminin devreye girmesinin yanında, otoparkların kapasitesinin artırılması, bazı altyapı noksanlıklarının da giderilmesi durumunda şehir içi trafik sorun yumağı olmaktan çıkacak. Tüm kurumlarla işbirliği yapmak için bıkıp usanmadan çalışacağını, trafiği yönetmenin bir ekip işi olduğunu söyleyen Süleyman Kutay'a bir trafik gönüllüsü olarak ben de buradan destek sözü veriyorum. Trafikte başlayan yeni dönemin, insan hayatını hiçe sayan kural tanımaz ve kendini bilmez sürücüleri dizginlemesini diliyorum. Haydi hayırlısı...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Trafikte yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN