Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ücretsiz tarama

Giriş Tarihi: 28.5.2014

Ege Üniversitesi, deri kanserinde farkındalık yaratmak için ücretsiz tarama yapıyor muayenede hastaları bilgilendiriyor, elde edilen bulgularla erken teşhis koyabiliyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öncülüğünde, ücretsiz deri kanseri taraması yapılıyor. Kampanya; Dermato- Onkoloji Birimi öğretim üyeleri, asistanlar, hemşireler ve öğrencilerle birlikte gerçekleştiriliyor. Etkinlikte kanser tarama muayenesinin yanı sıra broşür dağıtımı ve kanserle ilgili bilgilendirme yapılıyor. Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, erken teşhisin önemini vurguladı, "Arkadaşlarımız erken teşhisiyle hayat kurtarma kampanyası yürütüyor. Halkın da bu konuda duyarlı davranması, kaliteli bir yaşam için atılan ilk adım olacaktır" dedi.

RANDEVU SİSTEMİ

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fezal Özdemir, "Bu kampanya ülkemizde var olan bir kampanya değildir. Türkiye bu uygulamaya 2013 yılında dahil oldu. Kampanyamızın ilk amacı farkındalık yaratmak. Deri kanserinin de ölümcül olabileceğiyle ilgili bilgi sahibi olmaları ve gerektiğinde doktora başvurmaları için farkındalığı artırmak istiyoruz" diye konuştu. Muayene hakkında bilgi veren Prof. Dr. Özdemir, " İnternet üzerinden, gazetelerden ve afişler yoluyla kampanyamız hakkında bilgi sahibi olan hastalarımız telefonla randevu sistemiyle birlikte bize başvurabiliyorlar. Buraya gelen hastalarımızdan bir anket doldurmalarını istiyoruz. Anket içeriğinde ise hastanın ailesinde cilt kanseri olan var mı, küçük yaşta güneş yanığı geçirdi mi, yaşadığı yer, cilt renkleri gibi sorular yer almaktadır" dedi. Deri kanseri taraması; 31 Mayıs tarihine kadar Ege Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Dermato- Onkoloji Ünitesi'nde yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ücretsiz tarama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN