Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağrısız hayat için dondurma yöntemi

Bel ve boyun ağrıları için yeni uygulanmaya başlanan 'kriyoplasti' tedavisi hakkında bilgi veren Op. Dr. Arif Sungu, "Bu yöntem ile ağrı donduruluyor. Hasta 5 ila 10 dakika süren tedaviden bir gün sonra normal yaşamına dönebiliyor" dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Özel Medifema Hastanesi Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Arif Sungu, bel ve boyun ağrıları tedavisinde Türkiye'de yeni uygulanmaya başlanan kriyoplasti tedavisi hakkında bilgiler verdi. Geleneksel ısıtma yöntemlerinin aksine kriyoplasti tedavisiyle ağrı dondurulduğunu belirten Op. Dr. Sungu, "5 ila 10 dakika süren tedaviden bir gün sonra hastalar normal yaşamına dönebilir" dedi.

AMELİYAT VE İLAÇ YOK

Bel ve boyun fıtığı, kanal daralması ile omurga rahatsızlığı olan hastaları kısa zamanda kesin çözüme ulaştıracak kriyoplasti (ağrıyı dondurma) tedavisi, dünyada dört yıldır uygulanan ancak Türkiye'de yeni uygulanmaya başlanan bir tedavi olduğunu belirten Op. Dr. Sungu, "Ağrıyı dondurma tedavisi ile hastalar ertesi gün işe kolaylıkla gidebilir. Ameliyat olmasına rağmen ağrıları geçmeyen hastalar da bu tedaviyi uygulatabilir. Kriyoplastide (ağrıyı dondurma) ameliyat yok, ilaç yok, hasta ertesi gün işe başlıyor" dedi. Hipokrat zamanından beri bel ağrısının var olduğunu ve tedavi edilmeye çalışılan bir hastalık olduğunu kaydeden Op. Dr. Sungu, "Günümüzde MR'ın gelişimi ile birlikte tanılar kondu ve herkesin en çok bildiği tanı ise bel fıtığı. Bu tanıdan sonra teknikler biraz daha gelişti. Bel fıtığı ameliyatları başladı. Bel fıtığı ameliyatlarından sonra bazı hastalarda tekrarlayan bel fıtıkları, geçmeyen ağrılar ve başarısız bel cerrahisi sendromu yaşanmaya başladı" dedi. Kriyoplasti yönteminin belli merkezlerde yapıldığını belirten Op. Dr. Arif Sungu, "Bel fıtığı derdinden, problemi çözülemeyen başarısız bel cerrahisi sendromundan kurtaracak bir teknik kısa zamanda da birçok yerde hızlı bir şekilde uygulanmaya başlanacaktır" ifadelerinde bulundu Kriyoplasti şimdiye kadar uygulanan enjeksiyon tedavilerinden farklı olarak ısıtma tedavisi olmadığını belirten Op. Dr. Arif Sungu, "Kriyoplasti, normal riski olmayan cilt dokusundan geçerek hemen kemiğe doğru skopi dediğimiz ameliyathanede bulunan bir sistemle buradaki sorunlu ekleme soğuk vererek yapılıyor" dedi. Kriyoplasti tedavisinin ortalama 5 -10 dakika sürdüğünü belirten Op. Dr. Sungu, "tedavi sonrası hasta aynı gün evine gidebildiği gibi, herhangi bir tedaviye, ağrı kesici veya antibiyotik ilaca da ihtiyaç duymuyor. Türkiye'de yeni uygulanan kriyoplasti tekniğinin başarı oranı yüzde 70. "Yüzde 70 bazı insanlar için az bir oran gibi gözükebilir ama omurgada platinli yapılan cerrahinin başarısı yüzde 65 olduğu düşünülürse çok yüksek bir oran ayrıca komplikasyon riski yok." İfadelerinde bulundu. Kriyoplasti yöntemi belinde eklem bozukluğu, kanal daralması ve bel fıtığı olan hastalara uygulandığını belirten Op. Dr. Arif Sungu, yöntem hakkında şunları söyledi: "Uygun endikasyonlar da kullanılırsa verimli bir işlem. İlk etapta bel ve boyun fıtığı ile omurga için kullanabilecek. Daha sonra tedavi yöntemi geliştirilerek diğer ağrılı hastalarda da uygulanabilir. Kısaca soğuk her şeye deva."

BÜYÜK KAZANÇ

Ameliyat olmuş ancak ağrısı geçmemiş hastalar kesinlikle denemesini tavsiye eden Op. Dr. Arif Sungu, "Hastanın ameliyat endikasyonu yoksa ilaçla tedaviye cevap vermiyorsa ağrısı geçmiyorsa bu uygulamayla çok güvenilir bir uygulama bu devlet için de çok iyi bir kazanç. Bir devlet memuru düşünün ameliyat olursa cerrahi maliyeti, ayrıca en az 20 gün istirahat alması gerekiyor. Verilecek ilaçlar artı bir maliyet. Bu masrafın hepsini devlet karşılıyor. Kriyoplastide ameliyat yok, ilaç yok, hasta ertesi gün işe başlıyor. Çok büyük bir kazanç" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrısız hayat için dondurma yöntemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN