Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kataraktın tek tedavisi ameliyat

Giriş Tarihi: 31.5.2014

Kataraktın tek tedavisinin ameliyat olduğunu belirten Prof. Dr. Ünlü, "Yaklaşık 10 dakika süren operasyon sonrası hasta hemen evine gidebiliyor, ertesi günü normal yaşamına dönebiliyor" dedi

Ekol Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü, özellikle yaşlılarda görülen ve görme kaybı ile başlayan katarakt ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Katarakttın tek tedavisinin ameliyat olduğunu belirten Prof. Dr. Ünlü, "Yaklaşık 10 dakika süren ameliyattan sonra hasta hemen evine gidebiliyor, ertesi günü normal yaşamına dönebiliyor" dedi. Görmeyi ve katarakttı açıklayan Prof. Dr. Kaan Ünlü, "Görmeyi oluşturan kamera kısmı gözdür. Gözün iki tane merceği var. Bunlardan bir tanesi aynaya baktığınız zaman dışarıdan gördüğümüz kornea tabakası, diğeri de gözbebeğin arkasında bulunan ikinci bir merceğimizdir. Görüntü bu iki mercekten geçerek gözün içindeki sinir tabakasında odaklanıyor ve bizde görüntüyü o şekilde net olarak algılıyoruz. Katarakt gözün içerisindeki merceğin saydamlığını yitirerek kesisleşmesidir. Dolayısıyla geçen görüntü sinir tabakasına ulaşmadan bir perdeye takıldığı için retina tabakasına net düşemiyor. Dolayısıyla görüntüyü bulanık olarak görmeye başlanıyor" dedi.

BELİRTİSİ, GÖRME KAYBI

Kataraktın belirtisi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ünlü, "Ekstra bir probleme sebep olmaz ise hastalığın belirtisi görmenin yavaş yavaş azalmasıdır. Katarakt teşhisi için biz muayene sırasında göz bebeğini büyütüyoruz ve gözün içindeki merceğin durumunu değerlendiriyoruz" dedi. Kataraktın en sık nedeni yaşlılık olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ünlü, bazı durumlarda gençlerde görülebildiği gibi doğum sırasında da katarakt oluşabildiğini belirtti, şunları söyledi; "Yıllarca ultraviyole ışınlarına maruz kalmak lensin saydamlığını yitirmesine ve moleküler bir takım bozukluklara neden olarak saydamlığını bozuyor. Diğer bir nedeni ise travmalardır. Gençlerde daha çok görülür. Bu travmalar göze taş gelmesi, yumruk gelmesi, delici travmalar olabildiği gibi elektrik çarpması ve radyasyonlarda buna neden olabilir."

HASTALIK TETİKLİYOR
Bazı hastalıklarda da katarakt oluşabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ünlü, "Bunların içinde en sık gördüğümüz diyabettir. Diyabetli hastalarda katarakt daha erken yaşlarda karşımıza çıkıyor. Metabolitik hastalıklar ve genetik hastalıklarda da karşımıza çıkabiliyor. Fakat konjektinal katarakt dediğimiz durumlarda da bebekler doğarken katarakt ile dünyaya gelebiliyor" ifadelerinde bulundu.

10 DAKİKADA KURTULUN

Katarakttın tek tedavisinin ameliyat olduğunu belirten Prof. Dr. Ünlü, operasyon zamanını hastanın iş ve sosyal hayatının belirlediğini kaydetti, şöyle devam etti: "Ameliyat dışında katarakttın herhangi bir tedavisi yok. Katarakt gelişimini önlemek mümkün değil. Operasyon zamanını hastanın sosyal ve iş yaşantısı belirler. Ameliyat sırasında damla ile gözü uyuşturuyoruz. Ameliyat süresi yaklaşık 10 dk sürüyor. Hastamız ertesi günü sosyal ve iş yaşantısına dönebiliyor. 2 mm'den gözün içine girerek buradaki merceği alarak göz içine yeni suni bir mercek takılıyor. Bu takılan merceklerinde çeşitleri var. Sadece uzak odaklı olabildiği gibi hem uzak hem de astigmatı da düzelten mercekler var. Uzak yakın mercekler var. Uzak, yakın ve astigmatı düzelten mercekler var. Hastamızın durumuna göre bu merceklerden birini seçerek hastamıza takıyoruz."

GÖZLÜKLERE VEDA

Prof. Dr. Kaan Ünlü lazer ile gözlüklerden de kurtulmanın mümkün olacağını belirtti, şunları söyledi: Femto lazer ile kornea üzerine yaklaşık 120 mikronluk kapakçık kaldırılarak bunun altına excimer lazer yapılarak bu kapakçık yerine konuluyor. Hastalar yine ertesi günü günlük faaliyetlerine dönebiliyor. Yaklaşık 8 - 10 numara miyopi ya da astigmatlarda, hipermetropilerde de 6-8 diyoptiye kadar müdahalede bulunabiliyoruz. Hastalar buraya geldiği zaman öncelikle bu cerrahi için uygun olup olmadıkları için kornea kalınlıkları ve kornea tabakası haritası çıkartılarak hasta için en uygun teknik ve tedavi yöntemi seçiliyor. Hastalar kısa bir sürede günlük yaşamına döneliyor. Uzak için yapılabildiği gibi yakın içinde lazer cerrahileri var. Hangi hasta için hangi yöntemin uygun olduğunu hasta ile tartışarak en uygun yöntemi seçiyoruz. "

MÜŞTERİ AĞI GENİŞ
Prof. Dr. Kaan Ünlü, Ekol Hastanesi'nde kullanılan femto lazer yöntemi sayesinde yurtdışından da pek çok hastanın tedavi olmak için geldiğini ve tedavi olduğunu belirtti, "Yaklaşık 10 dakika süren ameliyattan sonra hasta hemen evine gidebiliyor, ertesi günü normal yaşamına dönebiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kataraktın tek tedavisi ameliyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN