Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Saç dökülmesinde panik yaşamayın'

Aquamarine Beauty ve Day Spa kurucusu Nurşen Eser, saç sağlığının önemine değindi, kadın ve erkekte dökülmelere karşı yapılması gerekenleri anlattı

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Saçlarımız büyüme, gerileme ve dinlenme adı verilen evrelerden geçtiklerini ve saçların büyük bir kısmı 2-6 yıl süren anagen evrede olduğunu belirten Aquamarine Beauty ve Day Spa kurucusu Nurşen Eser, şunları söyledi: "Diğer evreler 2-5 hafta sürmektedirler. Saçlar bu evreleri takiben dökülür ve tekrar yeniden çıkarlar. En hızlı büyüme ortalama günlük 0.5 mm'dir. Erkeklere oranla kadınlarda saçın uzama hızı daha fazladır. Protein açısından fakir beslenme, vitamin eksiklikleri, genetik faktörler, hormonal bozukluklar saç büyümesini etkiler" dedi. Saç dökülmelerinin erkek ve kadınlara göre değişkenlik gösterdiğini belirten Eser, saç dökülmeleri ile ilgili olarak şunları söyledi, "Erkek tipi dökülmede başın tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçlar zayıflar. Zamanla şakaklardaki saçlar daha da geriler, sadece başın ön kısmın ortasında saç kalır ve tepe kısmında kelleşen bir bölge ortaya çıkar. Saçların yüzde 85 büyüme evresindeyken yüzde 15 dinlenme evresindedir. Dökülen saçın yerine yenisi çıkmadığında kadın tipi saç dökülmesi ortaya çıkar. Erkeklere göre geç yaşlarda meydana gelir. Menopoz, ilaç kullanımı, gebelik ve doğum, saç dökülmelerine neden olabilir."

CİLDE ZARARI YOK
Dökülmelerin rutin bir sıklıkla gerçekleşmeye başladığında panik yapılmaması gerektiğini belirten Eser, saç dökülmesinin tedavisini şöyle anlattı; "Dermaroller denilen etrafında milimetrik iğneler olan makara yardımıyla saç yapılandırıcı ürünlerin, ciltten hızlı ve yeterli seviyede emilimi sağlanır. Cilde uygulandığında derinin koruyucu üst tabakasına hiçbir zarar vermeden mikro iğneler yardımıyla cildin alt katmanlarına uzanan mikro kanallar açılır. Deri altına açılan bu binlerce minik kapı herhangi bir iz bırakmaksızın 10-15 dakika içinde kendiliğinden kapanır. Bu mikro kapılardan büyüme faktörlerinin deri içine gönderilebilmesi etkinliği daha da artırır. Saç terapisi hem kadına hem de erkeğe başarıyla uygulanabilmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Saç dökülmesinde panik yaşamayın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN