Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sihirli dokunuş ile yüzde gençleştirme

Küçük bir izle yüzde gençleştirme yaptıklarını belirten Prof. Dr. Atay Atabey, alt göz kapağı estetiği ve orta yüz bölgesi germe ameliyatı hakkında bilgiler verdi

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Estetia Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi Prof. Dr. Atay Atabey, küçük bir izle yüzde gençleştirme yaptıklarını belirtti. Göz kapağı estetiği veya blefaroplasti yüz yenileme girişimleri arasında önemli yer tuttuğunu belirten Dr. Atabey, "Özellikle alt göz kapağında yapılan blefaroplasti teknik olarak üst kapaktakine göre daha detaylı bir ameliyattır. Göz çevresi problemlerinin giderilmesinde çok önemli bir yeri vardır" dedi.

ORTA YÜZDE PROBLEMLER

Orta yüz dediğimiz göz altı ve bunun altındaki yanak bölgesini içerdiğini belirten Atabey, "Yüzde görsel olarak en önemli bölge burasıdır. İnsanlar iletişimde bu bölgeye bakarak konuşurlar. Bu bölgeden yakınan hastalarda genellikle; kırışık, torbalanmış ve koyu renkte bir alt göz kapağı, koyu bir halkalanma, elmacık kemiği bölgesinde çökme, yanakta oluklanma ve ağız kenarına yığılmış ve derin bir oluk yapan yanak dokusu vardır. Çoğu kez bu bölge yaşla uyumsuz olarak erken çökmüş görünmekte, yaşı olduğundan daha fazla göstermekte, kişide sürekli yorgun ve solgun bir ifade oluşturmaktadır" dedi. Problemin kaynağı hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Atabey, "Deri yaşla elastikiyet ve esnekliğini kaybeder. Göz altı ve yanakta bir deri sarkması olur. Göz altı yağ yastıkları öne doğru gelerek fıtıklaşır. Bu da torbalanmayı yapar. Göz altı-yanak bağlantısını sağlayan yağ dokuları yerçekimi ile aşağıya kayar. Bu olay göz altındaki koyu halkalanmayı oluşturur. Yanakta bulunan büyük yağ yastığı daha aşağıya kayarak ağız kenarı ve çeneye yakın kontur bozukluğuna yol açar" dedi. Bunların tümüne alt göz kapağı estetiği ve orta yüz germe- kaldırma operasyonu çözüm getirebilirdiğini belirten Dr. Atabey, şöyle devam etti; "Alt göz kapağı estetiği sadece deri ve derialtında yapılabildiği gibi, derin planda ağız kenarına kadar inilerek orta yüz bölgesinin gerilmesi için de kullanılabilir. Ameliyat genel anestezi veya sedasyonlu- lokal anestezi (hastaya rahatlatıcı ilaçlar vererek) ile yapılabilir. Kirpik altı hizasından yapılan kesi ile göz altı yağ dokusu önüne ve kemik seviyesine inilir. Yağ dokusu önünde torbalanmaya yol açan göz kapağı zarı kemik zarından yapılan bir tabaka ile sağlamlaştırılır. Bu teknik temel olarak tıpkı bir fıtık onarımına benzer. Aşağı kaymış yanak ve göz çevresi yağ dokusu yukarı doğru çekilerek kemik kenarına asılır. Bu olay genç bir yüzdeki anatomiyi taklit etmek için yapılır. Çünkü genç bir yüzde yanak yağ tabakası hemen göz kapağı sınırından başlamaktadır. Sonra deri fazlası uygun şekilde kesilerek çıkarılır. Kesi deri içinden geçen çok ince dokuda eriyen bir dikişle dikilerek kapatılır."

AMELİYAT SONRASI RAHAT
Ameliyat sonrası kesi hatlarına ve yanağa bandajlama yapıldığını belirten Dr. Atabey, "Hastanın gözleri açık bırakılır. Yaklaşık 7-10 gün süren şişlik ve morluk olur. Hastanın ameliyat izi üzerindeki cilt bantları ameliyat sonrası 3. gün alınır. Bu ameliyatta gerekiyorsa üst göz kapağı estetiği de yapılır. Eğer yanak ve boyun sarkması belirgin ise göz kapağı estetiği ve yüz germe birlikte yapılır. Bu ameliyatta hastanın dokusunda yetersizlik ve yanağında çökme varsa ek yağ ve dolgu enjeksiyonları yapılabilir. Ameliyatta alın ve kaz ayağı bölgesindeki kırışıklıklar için eş zamanlı veya sonradan botoks uygulamaları da mümkündür. Hasta ameliyat sonrası 4. gün yüzünü yıkayabilir. Bir hafta sonra çalışmaya başlayabilir."

İKİ KARDEŞ İÇİN IŞIK OLACAKLAR
Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, her geçen gün görme yetilerini kaybeden iki kardeşin tedavileri için harekete geçti. Tedavi olmazlarsa bir süre sonra dünyaları kararacak olan iki kardeşi Ekol Kulak Burun Boğaz Hastanesi Göz Kliniği'ne götüren Başkan İnce, Profesör Doktor Kaan Ünlü ve ekibi tarafından kapsamlı muayene ettirdi. Ekol KBB Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Op. Dr. Mehmet Baz ile görüşen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, bir gözü görmeyen ve halen glokom (göz tansiyonu) hastası olan Çamlı Mahallesi'nde oturan 21 yaşındaki Hasan Demir ve 18 yaşındaki Ozan Demir'i muayene olmalarını sağladı. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü, hastanede teknolojinin son ürünü aletlerle Demir kardeşleri muayene etti. Başkan İnce ve Ekol KBB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Baz'ın da katıldığı muayene sırasında iki kardeşin tetkikleri titiz bir şekilde yapıldı. Prof. Dr. Ünlü, her iki kardeşinde mutlaka ameliyat olmaları gerektiğini, aksi takdirde yakın bir gelecekte gözlerinin tamamen kapanacağını söyledi.

NE GEREKİRSE YAPILACAK

Başkan İnce, iki kardeşin tedavisi için gereken her şeyi yapacaklarını belirtti, "Ekol KBB Hastanesi'nin Kurucusu Dr. Mehmet Baz'a gençlerimizin muayenesini gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum. Bu iki gencimizin dünyalarının kararmaması için üzerimize düşenne varsa yapmaya hazırız" dedi. Halen lise son sınıf öğrencisi olan iki genç anneleriyle görüşüp ameliyat gününe karar vereceklerini belirttiler. Ekol KBB Hastanesinin hiç bir ücret almadan ameliyatlarını yapacak olmasından dolayı mutlu olan gençler, "Bize sahip çıkan Belediye Başkanı Mustafa İnce'ye ve Ekol KBB Hastanesi'nin Kurucusu Doktor Mehmet Baz'a teşekkür ediyoruz" dedi.

GLOKOM NEDİR?

Glokom, göziçi sıv ının iyi boşalmaması yüzünden göz tansiyonunun artmasıdır. Halk arasında göz tansiyonu ve karasu adlarıyla bilinenglokom, tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirinezarar verecek düzeyde yüksektir. Glokom tüm dünyada en sık kalıcı görme kaybı nedenidir. Kırk yaşın üzerinde yaklaşık olarak her 40kişiden 1'inde görülür ve hastalığın ortaya çıktığı 20 kişiden 1'inde her iki gözde kalıcı görme kaybına, yani total körlüğe neden olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sihirli dokunuş ile yüzde gençleştirme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN