Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir taşınıyor

Büyükşehir, Egeli Sabah'ın haberi sonrası, hasarlı olduğu tespit edilen binasına yer buldu. Akdemir Plaza'yı 3 yıllığına kiralayan Büyükşehir, taşınmanın ardından güçlendirme çalışmalarına başlayacak

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Egeli Sabah'ın etkili yayınları ses getirdi. 24 Mayıs'ta meydana gelen ve İzmir'de de büyük paniğe neden olan 6.5 şiddetindeki depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı'nın çürük olduğunu 'Belediye değil korku sarayı' başlıklı haberi ile manşetine taşıyan Egeli Sabah'ın haberi etkili oldu. Uzun süredir Konak'taki Belediye Sarayı'nı depreme karşı güçlendirmek için kiralık bina arayan fakat bir türlü bulamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar'daki Akdemir Plaza'yı 3 yıllığına kiraladı. Binada yapılacak yüzeysel tadilatın ardından belediye sarayındaki birimlerin önemli bir kısmı buraya taşınacak. Konak Meydanı'ndaki belediye binasında kalan birimler ise belirli katlarda toplanacak. Boşaltılan katlarda depreme karşı güçlendirme çalışmalarına başlanacak. Kira sözleşmesi 1 Haziran Pazar gününden itibaren yürürlüğe giren yeni binaya, bir aksaklık olmazsa en geç Temmuz sonuna kadar taşınma işlemi gerçekleşmiş olacak.

ARADAN 8 YIL GEÇTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılı Ekim ayında art arda meydana gelen depremlerden sonra çalışan personelin can ve mal güvenliğini sağlamak, hizmet binalarının depreme dayanıklılığını ölçmek için çalışma başlattı. Dokuz Eylül Üniversitesi Vakfı İktisadi İşletmeleri tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 ay süren çalışmalar sonucunda Büyükşehir Belediye Sarayı ile Buca Gediz'deki ESHOT Genel Müdürlüğü Binaları'nın 1999 depremi sonrası yürürlüğe giren yeni deprem yönetmeliği dikkate alındığında temellerinin güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıktı. Aradan geçen 8 yıllık sürede kiralık bina arayışına girilse de belediye sarayının depreme karşı güçlendirilmesi yönünde hiçbir çalışma yapılamadı. Son olarak geçtiğimiz günlerde Merkez üssü Gökçeada olan 6.5'lik deprem İstanbul ve çevresinde olduğu gibi İzmir'de de ciddi şekilde hissedildi. Panik yaşayan birçok vatandaş kendisini bulundukları binalardan dışarı atarken Büyükşehir Belediye Sarayı da depremde beşik gibi sallandı. Binanın bir çok yerinde sıvalar dökülürken blokların birleşme noktalarında çatlaklar oluştu. Depremin cumartesi günü olması nedeniyle normal koşullarda binada çalışan 1000'in üzerindeki personelin büyük bölümü depreme belediyede yakalanmadı ama binanın çürük olması çalışanları tedirgin etti. Belediye çalışanları güçlendirme çalışmalarının yapılmamasına isyan etti.

SÖZLEŞME RESMEN BAŞLADI

ESHOT ve Büyükşehir Belediye Sarayları'nda çalışan yaklaşık 1500 personelin tedirginliğini 'Belediye değil korku sarayı' başlığı ile manşetine taşıyan Egeli Sabah'ın etkili yayınları ses getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi uzun zamandır sürdürdüğü kiralık bina arayışlarına nihayet son noktayı koydu. Halkapınar'da uzun süredir atıl durumda kalan ve depreme karşı dayanıklılık testleri yapıldığı öğrenilen Akdemir Plaza'nın sahipleri ile masaya oturan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri geçtiğimiz hafta el sıkıştı. Büyükşehir, eski garajın yan tarafında Çınarlı'ya giden yol üzerinde kalan ve Metro Aktarma İstasyonu'na yaklaşık 100 metre mesafede bulunan Akdemir Plaza'yı 3 yıllığına kiraladı. Kira sözleşmesi 1 Haziran Pazar günü itibariyle de resmen başladı. Gerekmesi halinde 3 yıllık kira kontratı uzatılabilecek.

OTOPARK SIKINTISI YOK
Yeni binada otopark sıkıntısı kesinlikle yaşanmayacak. Toplam 8 bin 600 metrekarelik alana sahip Akdemir Plaza'da 4 bin 60 0metrekarelik bölüm ofis ve çalışma alanları olarak kullanılacak. Binanı teras katında yer alan 2 bin 60 metrekarelik otopark'a bina içindeki asansörlü sistem ile araçlar park edebilecek. Terasın yanı sıra araçlar yeraltındaki ve binanı arka kısmındaki otoparka da araçlarını park edebilecek. Böylece kesinlikle yeni binada otopark sıkıntısı yaşanmayacak.

İKİ AŞAMADA GÜÇLENME
İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt Proje Daire Başkanlığı öncelikle yeni binada dar kapsamlı bir tadilatla ilgili proje hazırlayacak. Bu arada belediye yönetimi de hangi birimlerin bu binaya taşınacağına ilişkin planlama çalışması yapacak. Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek'e bağlı Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Tarım, Ulaşı, Banliyö ve Raylı Sistem ile Alt Yapı Hizmetleri Daire Başkanlıklarının en geç Temmuz ayında yeni binaya taşınacakları öğrenildi. Taşınma işlemi gerçekleştikten sonra Konak'taki Büyükşehir Belediye Sarayı'nda kalan birimler belirli katlarda toplanacak. Daha önce hazırlatılan depreme karşı güçlendirme projesi kapsamında boşaltılan katlarda çalışmalar başlayacak. Projeye uygun olarak bina deprem karşı güçlendirilecek. Güçlendirme iki aşamada gerçekleşmiş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN