Türkiye'nin en iyi haber sitesi

500. nakil gururu

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 500. karaciğer nakli, törenle kutlandı. Baba Hüseyin Tunca, kızı Zeynep'in karaciğeriyle sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Karaciğer Nakil Merkezi, gerçekleşen 500. karaciğer naklini kutladı. DEÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı Konferans Salonu'nda yapılan 5kutlamaya DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Celal Kocabaş, Kıbrıs Konsolosu Uğur Umar, Narlıdere Belediye Başkanı Abdullah Batur, İzmir Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan ve DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda katıldı. Türkiye'de karaciğer naklinde birçok öncülüğü yapan DEÜ Hastanesi, ilk olarak 1997 yılında karaciğer naklini gerçekleştirdi. 1999 yılında ise hastane bünyesinde Organ Nakil Mesul müdürü Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, Türkiye ve Avrupa'da ilk kez sağ karaciğer naklini gerçekleştirdi. 17 yılda 511 karaciğer nakil gerçekleşti, yüzde 90 başarı sağlandı. DEÜ Hastanesi'nde bugüne kadar karaciğer nakli olan bir çok hastanın yer aldığı kısa film gösterisinin ardından konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün , "Her bireyin kendine özgü hikayeleri var. Bunlar zaman zaman hüzünlü zaman zaman mutlu hikayelerdir. Eğer bu hikayelerde hastalık varsa, acısı dayanılmaz olur. Bu acılı durumda gelen mutlu haberin tarifi olamaz. Biz bugün burada 500. mutluluğu yaşıyoruz. Türkiye'de kamu hastaneleri arasında örnek gösterilecek mükemmel bir kurumuz. Bu nakilleri gerçekleştiren hocalarımızı tebrik ediyorum" dedi. Avrupa ve Türkiye'de gerçekleştirdiği sağ karaciğer nakli ile bir devri başlatan DEÜ Hastanesi Organ Nakil Mesul Müdürü Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, "Yaptığımız, nakiller ve ilklerle tüm ülkelerin dikkatini çektik. Ama asıl teşekkürü hastalarımıza etmek istiyorum çünkü biz ne öğrendiysek onlardan öğrendik" dedi. Öte yandan karaciğer nakli bekleyen hastalara müjde veren Astarcıoğlu, "Nakil bekleyen hastalarımızın, kendi hücresinden önümüzdeki yıllarda karaciğer organı inşaa edeceğiz. Konuyla ilgili öncül çalışmalarımız var" dedi.

BABASINI SEVİNDİRDİ

DEÜ Hastanesi'nde Şubat ayında gerçekleşen 500. karaciğer nakli, karaciğerinde tümör olan ve karaciğer yetmezliği yaşayan İzmirli 63 yaşındaki Hüseyin Tunca'ya yapıldı. 2 çocuk annesi ve 35 yaşındaki kızı Zeynep Orta'dan karaciğerini alan Hüseyin Tunca, "Allah emeği geçen herkesten razı olsun" dedi. Babasına karaciğerini veren Zeynep Orta ise, "Eminim böyle bir şey benim başıma gelse, babam da düşünmeden karaciğerini verirdi" dedi. Yapılan 500. karaciğer nakli kutlamasının ardından nakil yapılan hastalar ve nakli gerçekleştiren doktorlar, 500. nakil pastasını kesti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500. nakil gururu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN