Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tartan'a yargı yolu

Sayıştay, Üçkuyular'daki benzin istasyonunun satışında 21 milyon liralık kamu zararına neden oldukları gerekçesiyle, Konak Belediyesi'nin eski yönetiminden savunma istedi

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Konak Belediyesi'nin Ağustos 2012'de meclis kararı ile belediye şirketi MERBEL A.Ş.'ye ayni sermaye olarak devrettiği benzin istasyonunun ihale ile satılması nedeniyle Sayıştay tarafından belediyeye şok soruşturma kararı geldi. Üçkuyular'da yer alan benzin istasyonunu Doğuş Holding'in İstinye Park Projesi'nden ortağı olan Orjin Grup iştiraklerinden Orta Gayrimenkul Yatırım Yönetimi Turizm A.Ş.'ye 56 milyon 640 bin TL bedelle satışını mercek altına alan Sayıştay, kamu zararına yol açıldığı gerekçesi ile eski Belediye Başkanı Hakan Tartan, encümen üyeleri, eski Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Akınbingöl, Eski Emlak ve İstimlak Müdür Vekili Kazım Çırak, yanı sıra taşınmazın devrine ret oyu veren meclis üyeleri de dahil toplam 30 kişinin savunmalarını bir ay içerisinde yazılı olarak istedi.

TARTIŞMALI İHALE

2012 yılında alınan meclis kararı doğrultusunda Konak Belediyesi tarafından ayni sermaye devri ile belediye şirketi MERBEL A.Ş.'ye verilen Üçkuyular'daki benzin istasyonu ikinci defa krize yol açtı. Geçtiğimiz Eylül'de tartışmalı ihale sonrasında Doğuş Holding'in İstinye Park Projesi'nden ortağı olan Orjin Grup iştiraklerinden Orta Gayrimenkul Yatırım Yönetimi Turizm A.Ş.'ye 56 milyon 640 bin lira bedelle satış işleminde 21 milyon 354 bin liralık kamu zararı gerçekleştiğine hükmetti. Üçkuyular pazaryeri ile ESHOT'a ait otobüs terminali bitişiğinde yer alan ve İstinye Park projesinin hayata geçirilmesi planlanan 3 bin 559 metrekarelik söz konusu arazinin rayiç bedellerinin altında satıldığına dair tespitte bulunan Sayıştay, eski belediye kadrosundaki 31 ismin yargılanmasının yolunu da açtı. Söz konusu tesis alanının sadece arazi fiyatları dikkate alınarak satıldığını ve üzerinde yer alan işletmelerin getirisine bakılmaksızın fiyatlandırma yapıldığını belirleyen Sayıştay, İzmir 2'nci Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından yapılan değer tespitlerinde metrekare birim fiyatı 6 bin lira olan taşınmazın satışında 3 bin 850 liradan işlem uyguladığını raporladı. Yaklaşık 21 milyon TL'lik kamu zararı tespit eden Sayıştay ayrıca, belediye meclisi kararı ile ayni sermaye devri yapılan akaryakıt ve LPG istasyonunun hukuka aykırı biçimde, meclis kararı olmaksızın şirket üzerinden satıldığına ve işlem için de Bakanlar Kurulu onayı alınmadığına kanaat getirdi.

AVM İPTAL EDİLEBİLİR
Tüm bu gelişmeler ışığında Türkiye'nin en büyük AVM projesi olan İstinye Park'ın İzmir ayağı da belirsizlik içerisine girerken, projenin iptali de dahil olmak üzere çeşitli olasılıklar gündeme geldi. Sayıştay'ın vereceği karar doğrultusunda, alanın pazaryeri, ilçe garajı ve yeşil alan gibi kamusal hizmetler haricinde ve amacı dışında kullanıldığına karar getirilirse, taşınmazın yasa gereği hazineye devredilmesi söz konusu olacak. Bir diğer ihtimale göre, İdare Mahkemesi satışın iptalini isteyip, taşınmazın belediyeye geri verilmesini de isteyebilecek. Ayrıca Doğuş Holding'in AVM projesini hayata geçirmek için satın aldığı diğer parsellerden bağımsız olan alanın inşaat ruhsatına karşı dava açıldığı takdirde, AVM'nin yapımına başlansa bile inşaat durdurulabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tartan'a yargı yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN