Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu Körfez'de yüzülür ise Kocaoğlu önden buyursun

Büyükşehir'in 'Yüzülebilir Körfez' hedefiyle ilgili Kocaoğlu'na çağrıda bulunan AK Partili Bilal Doğan, "İzmirli, yatırım ve hizmet göremiyor. Başkan gelsin, yüzsün de görelim" dedi

Giriş Tarihi: 6.6.2014
Egeli Sabah gündem yaratmaya devam ediyor. Dün, "Körfezin Altı Üstünden Pis" başlığıyla vediğimiz haberin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Yüzülebir Körfez" hedefi tartışılmaya başlandı. İzmir Körfezi'ne dalış gerçekleştiren Egeli Sabah'ın kameralarına takılan görüntüler, aslında Körfez'in yüzülebilir hedefinden uzak, ne kadar da pis olduğunu ortaya koydu. İzmir Körfezi'nin ortaya çıkan görüntüleri üzerine sessizliğini bozan İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Sayın Kocaoğlu yüzsünde görelim" çıkışında bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yönetim kurulu başkanı olduğu İZSU'nun kasasının ağzına kadar parayla dolu olduğunu belirten Doğan, şöyle konuştu; "Bu paralar ile Körfez temizlenebilirdi. Sayın Kocaoğlu, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere suya zam yaptı. Biz, Kocaoğlu'nun, İZSU'nun kasasındaki parayı, yıllar önce taahhüt ettiği 'Yüzülebilir Körfez' hedefine harcayarak, bu projeyi hayata geçirmesini dinledik. İZSU'ya ait daire başkanlığı bütçelerini Körfez'i temizliğinde ve dere temizliğinde kullanabilirdi. Zaman zaman organik atıkların, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan kanalizasyon çıkışından salınmasını engelleyebilirdi. Görüyoruz ki Sayın Kocaoğlu, İZSU ve belediyenin kasasında para olmasına rağmen yatırım ve hizmet üretemiyor."

FOTOĞRAFLAR İSPATI

Yüzülebilir Körfez projesinin Kocaoğlu'nun görevli olduğu bu dönemde de gerçekleşebilecek gibi görünmediğini belirten Doğan, "Zaten 11 yıllık başkanlık dönemi boyunca, hizmet adına, hiçbir elle tutulur, gözle görülür bir çalışma yapamadı. Bunu Kordon'da gezen vatandaşlarımız, Körfez'in ne kadar kirli olduğunun canlı tanığıdır. Körfez'in temizliği sirkülasyonu ile ilgili kalıcı olmayan dönem dönem göz boyamaya yönelik çalışmaların olduğunu görüyoruz. Kendisi bize Körfez'in yüzülebilir olduğunu iddia ediyorsa, Kocaoğlu'nun bunu kanıtlaması gerekir. Kendisi bu görüntülerin ardından gönül rahatlığı şekilde bu Körfezde yüzer mi?" diye sitem etti. Önceki seçim vaatlerinde ifade ettiği yüzülebilir Körfez istediklerini belirten Doğan, "Ancak hizmet vizyon işidir. Hizmet AK Parti'li belediyeciğin işidir. Bunu bütün Türkiye biliyor. Gelişmiş batı ülkelerinde denize kıyısı olan kentlerde, şehir merkezinde denize girildiğini çok iyi biliyoruz. İzmir marka kent olacaksa bunun en önemli şartı Körfezin yüzülebilir hale getirilmesidir" dedi.

ÇEVRECİLİK NEREDE?
İzmir ve Türkiye'de çevreciliğin sadece söylemlerden ibaret olduğunu vurgulayan AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık ise, İzmir Körfezi'nin çöplüğü aratmayan fotoğrafları üzerine, "İdeolojiler ve dayatmalar adına çevrecilik yapılıyor. Son zamanlarda CHP'de sloganların arkasına sığınılarak çevrecilik yapılıyor. CHP 3 dönemdir, yani 15 yıl boyunca İzmir'de yerel yönetimi elinde bulunduruyor. Bunların çevreciliği söylemden ibaret. Yerel yönetim ve bu gruplar gerçekten çevreci olsa bugün İzmir pırıl pırıl olurdu. Buyrun İzmir Körfezi'nin hali ortada. Bunlar pişkindir, bir şeyi beceremezler, sonra suçu başkasının üstüne atarlar" dedi.

TEMİZLİK ALGISI YARATILMALI
Denizlerde en iyi ve en basit temizliği kirletmemek olduğunu söyleyen Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Turmepa (Deniz Temiz Derneği) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, "Siz denizi kirletmediğiniz sürece, deniz hep temiz kalacaktır. Evet, Körfez'de ciddi anlamda böyle bir sorun var. Turmepa şapkamızla ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi olarak, denizi koruma ve temiz tutma konusunda algıyı yerleştirmek için programlar hazırlıyoruz. Çocuklara eğitim vermeye çalışıyoruz. Gelecek nesillere, denizin kirletilmemesi diye bu algıyı yaratmaya çalışıyoruz. Temizlik algısını yaratmamız şart. Her şey eğitim ve algıdan geçiyor" dedi.

TEMELİ EĞİTİM VE AİLEDEN GEÇİYOR

Denizin korunması ve pisletilmemesi gerektiğinin aileden öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Tokaç, "Denize çöp atmak, tartışılacak bir konu değil. Denize çöp atılmaması gerekiyor. Bunun temeli de eğitimden geçiyor. Bugün trafiğe çıkan adam, arabanın içerisinden çöpünü yola atıyor, gemideyse denize fırlatıyor. Bunlarla ilgili özel bir eğitime gerek yok, insanların bunu bilmesi gerekiyor. Aileden alınan görgü ve eğitimle alakalı bir şey. İlkokulda, çocuklarımıza ilk öğretilen şeylerden bir tanesi yere ve denize çöp atılmamasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu Körfez'de yüzülür ise Kocaoğlu önden buyursun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN