Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayraklı'da maaş skandalı

Giriş Tarihi: 8.6.2014

CHP İlçe Başkanı Cemalettin Alper'in Bayraklı Belediyesi'nden her ay düzenli maaş aldığı ve geçen yıl işten çıkış-giriş yapılarak 12 bin lira tazminat verildiği ortaya çıktı. AK Partili Kemal Büyükkesim, bu durumun etik olmadığını belirtti

Bayraklı Belediyesi meclis toplantısında CHP İlçe Başkanı Cemalettin Alper'in belediyede çalışması tartışmalara neden oldu. AK Parti Meclis Üyesi Kemal Büyükkesim, Alper'in taşeron şirkette işten çıkartılarak 11 bin lira tazminat verildiğini, günün ertesinde yeniden işe alındığını söyledi. Durumun etik olmadığını belirten Büyükkesim'e Başkan Karabağ, "Çalışması etiktir. Bir sorun yoktur" dedi.

MECLİSTE KRİZE SEBEP OLDU
Bayraklı Belediyesi Haziran ayı ikinci olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda CHP İlçe Başkanı Cemalettin Alper'e verilen tazminat krize neden oldu. AK Partili Belediye Meclis Üyesi Kemal Büyükkesim, Alper'in partide ilçe başkanlığı yaparken belediyede aynı anda nasıl çalıştığını sordu. Genel siyaset yaptıklarını belirten Büyükesim, "Önce kapımızın önüne bakmamız gerek. Bayraklı'nın sorunları var. Biz belediyede çalışanlara ve emeği ile geçinenlere saygılıyız. CHP İlçe Başkanı Alper, 1 Eylül 2009 tarihinde işe girmiş. Ardından 11 bin 958 TL tazminatı verilerek 10 Ekim 2013 tarihinde işten çıkartılmış. Tazminatı aldıktan bir gün sonra yeniden iş başı yaptırılmış. Sayın Alper belediyede ne iş yapıyor?Mesaisinin günlük sekiz saatini işine ayırması gereken bir kişi ilçe başkanlığını aynı anda nasıl yürütüyor. Burada Alper'in işten çıkartılması tamamen kıdem tazminatı verilmeye yöneliktir" dedi.

BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI!
Büyükkesim'in "bu durum etik midir?" sorusuna yanıt veren Başkan Hasan Karabağ, "İlçe başkanının belediyede çalışması etiktir. Konumunda yasal olmayan bir durum yok. Cemalettin Alper kendisi işten ayrılmak istedi. Bizim sosyal demokrat anlayışımızda çalışan işçimiz ilçe başkanlığı yapabilir. Başkalarına bu durum anormal gelebilir. Belediye yasasında çalışan işten çıktığında alt işveren tazminatını ödemediğinde belediye öder ve alt taşerondan parayı tahsil eder. Bunu denetim komisyonu raporunda görürsünüz. Hiçbir müdür kişi borcu yapacak bir işlem yapmaz" dedi.

FALCI MISIN?
Toplantıda konuşan CHP'li Meclis Üyesi Necati Yıldız, kentin tartışmalı konuları arasında yer alan İzmir İl Özel İdare'nin malları hakkında konuştu. Yıldız, malların yerele yani belediyelere bırakılması gerektiğini söyledi. Yıldız, "İl Özel idare malları ile ilgili hiç kimsenin aklına satıp, savurmak gelmemiştir. Bundan önce herkes taş üstüne bir taş koymuştur. Seçimden hemen sonra mallar yangından mal kaçılır gibi hazineye devredildi. Personel belediyeye, mallar başka yere gitti" diye konuştu.

VALİ DOĞRUSUNU YAPTI
Yıldız'ın bu sözlerine yanıt veren AK Parti Meclis Üyesi Ali Kökoğuz, "Sayın Yıldız bana siyasetten öte falcılığa soyunmuş gibi geldi. Konuşurken 'hazineye devredilen mallar satıldı' diyor. Nereden biliyorsunuz. Falcı mısın? Özel İdare mallarının paylaşılmasında, hazineye devredilmesinde sakınca yoktur. Büyükşehir Belediyesi elindeki malları iyi işletsin. Şirketler zarar ediyor. Siz neyin peşindesiniz. Yok yerden konu çıkartıp vatandaşa paranoya yaratıyorsunuz. Vali, çok güzel bir şekilde malları hazineye vermiş ve hazine vasıtasıyla süreç yürütülecektir" diye konuştu. Öte yandan belediye şirket Bay-Bel A.Ş'nin sermayesinin 2 milyon lira artırılmasına karar verildi. AK Partili üyeler karara karşı çıkarken oy çokluğu ile sermaye 3.5 milyon liraya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayraklı'da maaş skandalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN