Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aynı tas aynı hamam

Muhabirimizin dalışı sonrası Körfez'e gelen Çevre İl Müdürlüğü de denizin dibine indi. Ekipler, demirden şişelere, hortumdan cezveye kadar çıkan atıkları sahilde sergiledi, kirliliğe vurgu yapıldı

Giriş Tarihi: 10.6.2014
İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Körfez'e çöp diye atılanları gün yüzüne çıkardı. Karşıyaka İskelesi yakından denize yapılan dalış sırasında çok ilginç bir an yaşandı. Profesyonel dalgıç deniz dibinden bulduğu bira kutusunu su üzerine çıkarak herkese gösterdi. Deniz kenarında bekleyen vatandaşlar bira kutusunun ağzına sıkışmış bir balık olduğunu görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Kurtulmak için çırpınan balığı sıkıştığı yerden çıkaran dalgıç denize bırakarak balığı özgürlüğüne kavuşturdu. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında denize neler atıldığını göstermek ve deniz kirliliğine dikkat çekmek için Karşıyaka İskelesi yakınından Körfez'e dalış yaptı. Körfez'in altını üstüne getiren balık adamlar, denize çöp diye atılanları gün yüzüne çıkardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisanslı özel bir firmanın profesyonel dalgıçları deniz dibinde temizlik yaptı. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü adına dalış yapan dalgıçların üzerindeki kameradan denizin dibi de görüntülendi. Görüntüler deniz kenarındaki dev ekrandan anında vatandaşlara izletildi. Dalgıçların deniz dibinden topladıklarını gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı.

TERAZİ BİLE VARDI

Dalgıçlar, denizin dibinden topladıkları nesneleri ellerindeki poşetlere doldurduktan sonra su üzerine çıktı. Dalgıçların deniz dibinden çıkardıkları arasında terazi, emzik, cep telefonu, bira şişeleri, demir, kazak, nazar boncuğu, bıçak, cezve, kola kutusu ve hortum parçasının bulunması dikkat çekti. Denize dalış yapan profesyonel iki dalgıçtan bir elindeki bira kutusunu göstererek büyük bir heyecanla su üzerine çıktı. Kutunun ağzına sıkışan bir balık olduğunu görenler, hayrete düştü. Balığı sıkıştığı yerden kurtarmak için büyük bir çaba sarf eden dalgıç, balığı kurtarmayı başardı. Özgürlüğüne kavuşan balık Körfez'in serin sularında yüzerek gözlerden kayboldu. Orada dalgıçları izleyen vatandaşlar da bu çok ilginç ana tanık oldu. Özel firma denizden çıkarılan atıkları araçlarıyla Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisleri'ne götürdü.

' SORUNUN KAYNAĞI NÜFUS ARTIŞI'
Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan sanayi faaliyetleri, hızlı şehirleşme ve buna bağlı olarak şehirlerdeki hızlı nüfus artışı, çevre sorunlarının ana kaynağını oluşturmaktadır. Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda devlete ve vatandaşlara çeşitli görevler düşmektedir. Biz ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak gelecek kuşaklara daha yaşanılır kentler bırakmak için 'sürdürülebilir kent'anlayışı doğrultusunda hareket ediyoruz. İyi arıtma yapan atıksu arıtma tesislerine teşvikler, belediyelerimize, muhtarlıklarımıza çevre temizlik işlerinde kullanılmak üzere çöp toplama, yol süpürme araçları, vidanjörler, konteynırlar veriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı tas aynı hamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN