Sahipsiz kalmadı

Giriş Tarihi: 10.6.2014

Egeli Sabah'ın yaptığı haber sonrası 'ipek deri' hastası Gamze Çoban'a, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yardım eli uzattı. Sargı bezi masraflarını karşılaması için genç kıza maaş bağlandığını söyleyen İl Müdürü Türkyılmaz, "Gamze ile yakından ilgileneceğiz" dedi

Dünyada çok nadir görülen, halk arasındaki adı ipek deri olarak bilinen Epidermolysis Bulloza hastası Gamze Çoban'ın hikayesinin gazetemizde haber olmasının ardından İzmir İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Haberimizin ardından 20 yaşındaki Gamze Çoban'ın durumunun öğrenilmesi ve gerekenin yapılması için İzmir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Bediha Türkyılmaz, ilgili birimlere özel talimat verdi. Haberimizin ardından sabah erken saatlerde Karabağlar İlçe Sağlık Müdürü Uzman Dr. Nezihe Üzüm, Dr. Öznur Selvi ve sağlık memuru Necati Aksoy'dan oluşan 3 kişilik ekip, Gamze Çoban'ın evinde ziyaret etti. Talihsiz kız ile yakından ilgilenen Karabağlar İlçe Sağlık Müdürü Uzman Dr. Nezihe Üzüm, genç kızın durumunu öğrendikten sonra, vücudundan sürekli tekrarlanan yaraları inceledi. Talihsiz kızın, gördüğü ilgi karşısında mutluluğu gözlerinden okundu.

AİLE DERİN NEFES ALDI

Gamze Çoban'ın, tedavisi için çok gerek olan ve yaralarını sarmada kullandığı gazlı bezlerini, anne Ruveyda Çoban, maddi imkansızlıklardan dolayı elde yıkıyordu. SGK'nın, aylık 400 lirayı bulan gazlı sargı bezlerini karşılayamaması üzerine talihsiz kıza aylık bağlandı. Sargı bezi masraflarını, bağlanan maaştan karşılayabileceklerini öğrenen Çoban Ailesi derin bir nefes aldı. Genç kıza tedavi süreci boyunca destek olacaklarını belirten Dr. Üzüm, Gamze Çoban'ın durumunun, hastalığa göre iyi olduğunu ve ilerlemenin çok az olduğunu belirtti. Gazetemizdeki haber üzerine vakit kaybetmeyerek, ekipleri talihsiz kızın evine yönlendiren İzmir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Bediha Türkyılmaz, "Değerlendirmeler neticesinde, Gamze'ye bugün engelli aylığı bağlandı. Artık, eve belli bir para girişi olacak. Biz de kendisini takibe aldık. Gamze'nin evine giden ekibimiz, durumunun iyi olduğunu belirtti. Bu hastalıkta gerileme mümkün değil. İyi bakılması gerekiyor. Bu bizim için sevindirici bir haber. Çünkü bu tür hastalıklarda eğer iyi bakım yapılmazsa hastalık çok kolay ilerleyebiliyor. Anne Ruveyda Çoban, maddi imkansızlıklara rağmen, kızımıza son derece güzel bakmış. İlaçlarını iyi kullanması ve yaralarını steril tutması gerekiyor. Gamze'nin durumu ile ilgili sürekli takipte olacağız" dedi.

'ZİYARET EDECEĞİM'
Öte yandan haberi okur okumaz kendisinin Gamze'yi ziyaret etmek istediğini belirten Dr. Bediha Türkyılmaz, "Gamze'nin durumunu kendimde takip edeceğim. En kısa zamanda Gamze'yi evinde ziyarete gideceğim. Buradan gazetenize de teşekkür ediyorum. Bizlerin göremediği, yetişemediği vakaları sizler bulup ortaya çıkartıyorsunuz. Çalışmalarınızı takip ediyoruz" dedi.

ARTIK TEK HAYALİ VAR
İzmir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Bediha Türkyılmaz'ın kendisi ile ilgili özel talimat verdiğini ve durumunu yakından takip edeceğini öğrenen Gamze Çoban, "Devletin bana sahip çıkmasına çok sevindim. Sahipsiz olmadığımı gördüm. Herkese teşekkür ederim. Artık tek hayalim Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı canlı bir kere yakından görmek istiyorum. Bir de benimle aynı hastalığa yakalanmış olan kader arkadaşlarıma da aynı şekilde devlet tarafından sahip çıkılmasını ve onlara da yardım edilmesini istiyorum" dedi.

İPEK DERİ HASTALIĞI NEDİR?
'İpek deri' bir Türk doktoru olan Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhis edilen ve bu nedenle uluslararası literatürde Behçet Hastalığı ya da Behçet Sendromu olarak adlandırılan hastalıktır. Genelde ağız içinde ve cinsel bölgede tekrarlayan ülserlerle, deri, eklem, göz, damar ve sinir tutulumuyla seyreder, sebebi bilinmeyen, nadir görülen, bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Behçet Hastalığı, tedavisi ihmal edildiğinde birçok soruna neden olur. Bu sorunların başında ilerleyen göz bozuklukları gelir. Birkaç sene içinde gözdeki iltihapla birlikte körlük ortaya çıkabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahipsiz kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN