Utanç veren tablo

Atatürk Maskı'nın altındaki Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi, kaderine terk edilmiş durumda. Geçen yıl manşete taşıdığımız haber sonrası herhangi bir çalışmanın yapılmaması, yürekleri bir kez daha sızlattı

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Dünyanın sayılı rölyefleri arasında yer alan Yeşildere'de Atatürk Maskı'nın altındaki kapalı alanda bulunan Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi'nin içler acısı hali yürekleri sızlatıyor. 4.2 milyon liraya mal olan Atatürk Maskı ve altındaki müzeyi koruyacak bir güvenlik görevlisi alınmadı. Böyle olunca aradan geçen 5 senede bakımsızlıktan ve içine giren evsizler ile baliciler nedeniyle mask ve müze bu hale geldi. Müzenin bahçesine girilen demir kapılar bile kırıldı. Belediyeyi göreve çağıran vatandaşlar, maskın ve müzenin bir an önce bakıma alınıp korunması için güvenlik görevlisinin alınmasını istedi.

ERCAN TATI AÇMIŞTI

Buca eski Belediye Başkanı Cemil Şeboy tarafından yapımına 2006 yılında başlanan ve 4.2 milyon liralık fiyatıyla tartışmalara yol açan dünyanın sayılı rölyefleri arasında yer alan 42 metre yüksekliğindeki Atatürk Maskı, Buca'nın bir önceki Belediye Başkanı Ercan Tatı tarafından 2009'da tamamlandı. Tatı, Buca Belediyesi Başkanı seçildikten kısa süre sonra Atatürk Maskı tamamlayınca altındaki kapalı alanı da müze yapmak için çalışmalara başladı. Anıtkabir Müze Komutanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı'nın da katkıda bulunduğu Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi için Genelkurmay'ın arşivinden görsel materyal temini gerçekleştirildi. Kurtuluş Savaşı ve İzmir'in kurtuluş sürecine ilişkin fotoğrafların bulunduğu müzede savaş sürecinde kullanılan silahlar ve materyallere de yer verildi. Müzede ayrıca Kurtuluş Savaşı'nda yaşananlar oluşturulan cephelerde çeşitli ses ve ışık efektleriyle canlandırıldı. Büyük bir çaba sonucu yapımı tamamlanan Atatürk Maskı altında bulunan Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi 20 Eylül 2010'da törenle hizmete girdi. Coşku ve sevinçle açılan müze aradan geçen zaman içerisinde kaderine terk edildi.

VATANDAŞ İSYAN EDİYOR
Müzenin içler acısı hali Egeli Sabah'ta geçtiğimiz yıl 18 Nisan'da "Utandık" başlığıyla manşette yer almasına rağmen hiçbir çalışmanın yapılmış olmaması, değerlerimize ne kadar sahip çıktığımızı ortaya koyuyor. Kapısına kilit vurulan, bakımsızlıktan adeta dökülen, etrafı evsizlerin mekanı haline gelen müzenin giriş kapısının kırıldığı, aradan geçen 14 aya rağmen onarılmadığı görüldü. Müzenin ve maskın kaplamasının çeşitli yerleri delinirken, bahçede hala herhangi bir güvenlik görevlisinin olmaması da şaşırttı. Müzenin beyaz duvarları pislikten adeta siyaha dönüşürken, geçtiğimiz yıl duvarda asılı olan tabloların yerlerinde olmadığı gözlendi. Ayrıca Atatürk Maskı'nın bazı bölümlerinin yağışlardan dolayı beyazladığı, renginin attığı, daha önce bahçedeki direklerde 3 adet olan Türk bayraklarından birinin ise yerinde olmadığı görüldü.

O ZAMAN NEDEN YAPTINIZ?
Müze ve mask çevresinde boş bali kutuları ile esrar içiminde kullanılan bong diye tabir edilen boş pet şişelerinin yerler atıldığı görüldü. Vatandaşlar belediye yetkililerini göreve çağırırken, 4.2 milyon liraya mal olan maskın bir an önce bakıma alınmasını istedi. Mask ve müze çevresinin evsizler ile uyuşturucuların kullanılmasından rahatsız olduklarını belirten çevre sakinleri, duygularını hemen hemen ortak sözlerle dile getirdi: "Biz buraya girmeye korkuyoruz. Çocuklarımızın başına bir şey gelecek diye endişeliyiz. Madem ilgilenmeyecektiniz, niye yaptınız? Burası bir an önce düzenlenmeli, girişe bir güvenlik görevlisi koyulmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Utanç veren tablo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN