Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in belediyeleri fokur fokur kaynıyor

Seçim öncesi kadrolar şişti. Aliağa'dan sonra Narlıdere Belediyesi de işçi çıkardı. AK Partili Hotar, "İzmir klasiği" dedi. Hamza Dağ, "Bunlar 5 yılın boş geçeceğinin işareti" yorumunu yaptı

Giriş Tarihi: 12.6.2014
İzmir'de belediyelerin hesapsız işçi alımları, seçim sonrasında patlak verdi. Daha önce CHP'li belediyenin yönetimde olduğu Aliağa Belediyesi'ni son seçimde MHP kazandı. Seçimden sonra kadrodaki şişkinlik nedeniyle 104 işçinin görevine son verildi. Bu duruma büyük tepki gösteren işçiler, uzun süredir eylemlerini devam ettiriyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Karabağlar Belediyesi'nde 2.5 aydır maaşlarını alamayan 970 işçi, 3 gün boyunca iş bırakmıştı. İlçede çöpler toplanmayınca kötü kokular yükseldi. Sonra geçici çözümle maaşlar ödendi. Makam araçları bile satışa çıkarıldı. Çiğli Belediyesi'nde de taşeron sıkıntısı yaşandı. Belediye şirketi, en büyük temizlik ihalesini alamadı. Bu nedenle işçiler, taşerona geçme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Eylemler sonrası, çözüm için anlaşma sağlandı. Son sıkıntı ise Narlıdere Belediyesi'nde patladı. Tasarruf önlemleri çerçevesinde 17 işçinin görevine son verildi. Bu duruma büyük tepki gösteren işçiler belediye binası önünde toplandı. Sorunun çözülmemesi halinde daha büyük eylemler yapacaklarını bildirdi.

KLASİK HALİNE GELDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, "İzmir'de belediyelerde işçi çıkarılması klasik hale geldi. İşçiler oy verdikleri belediye başkanları tarafından kapı önüne konulmamalı. Buna rağmen hala seçim almaya devam ediyorlar. İşçilerimiz başta olmak üzere emeğin hakkını savunanların bu konuda seslerini çıkarmalarını bekliyorum. Bu gidişata bir an önce dur denilmesi lazım. Sendikalar da sendika olmalarının gereğini yerine getirmeli" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Hamza Dağ, "30 Mart seçimleri geçeli 2 ay oldu. Büyük işler yapılacağını vaat edenler, şu an maaşını ödemeye sıkıntıya düştülerse önümüzdeki 5 yıl için bir hayal kırıklığı doğacaktır demektir. Hizmet bekleyen insanımız var. Onlar için de 5 yıllık boş geçirileceğinin ayak sesleridir" şeklinde konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, "Yaşanan bu durum aslında bu İzmir'deki CHP'li belediyelerinin ne kadar plansız iş yaptıklarının göstergesi. Her seçimde işe alma vaatleriyle insanları kandırıp gelecek umutlarıyla oynuyorlar. 2014 yılında eleman yığımı oldu. İhtiyacın üzerinde elamanlar seçim öncesi belediyelere dolduruldu. Seçimden sonra çıkartılıyorlar. Bütçenin karşılaması mümkün değil. İzmir'de 2009'da aynı şeyleri gördük. Ama maalesef bu da demek ki prim görüyor" dedi.

KENDİ ZİHNİYETLERİNİN MİRASI

AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, "İşten çıkarmak hiç hoş bir şey değil. Seçim döneminde bir iki ay kala alınan elemanlar çıkarılıyorsa buna bir şey demiyorum. Bunlar zaten popülist yaklaşımla alınan kişiler. Bir yıldır çalışan bir işçiyi eğer bugün çıkarılıyorsa hiç hoş değil. BKendi düşen ağlamaz. Özellikle de yeni belediye başkanı seçilenler kendilerinden önceki başkanlar da CHP'li olduğu için açık açık söyleyemiyorlar. Kendi zihniyetlerinden kalan bir miras" dedi.

İŞÇİLER GREV HAZIRLIĞINDA
Narlıdere'de işçi krizi tırmanıyor. Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Mutoğlu, "İşsiz kalan arkadaşlarımızın işlerine geri döndürülmediği takdirde grev yapacağız. Grev kararının çıkması ile birlikte işlerinden atılan 17 arkadaşımız da dahil olmak üzere, toplam 204 işçiyle grev yapacağız. Aynı zamanda işlerinden atılan arkadaşlarımız için de işe geri alınmaları için hukuki süreç başlatıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in belediyeleri fokur fokur kaynıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN