Çifte standart var

Giriş Tarihi: 15.6.2014

İzmir'de imar sorununda 30 yıldır çözüme ulaşamayan arsa mağdurları, Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdi, "Her yere imar veriliyor da bize neden yok?" diye sitem etti

Yaşadıkları imar sorununda 30 yıla yakın bir zamandır çözüme ulaşamayan ve bu süreçte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) giden arsa mağdurları, bu seferde İzmir'in önemli noktalarında büyük holding ve yatırımcılara verilen imar haklarına tepki gösterdi. Büyük yatırım yapan holdinglerle aynı haklara sahip olmak istediklerini belirten arsa mağdurları, "İzmir Büyükşehir Belediyesi bize hakkımızı versin" dedi. Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları kefenli eylemler ve imar duası ile kamuoyunun dikkatini çeken arsa mağdurları, bu kez de toplu halde arazilerini gezdi. Arsa mağdurlarının kurduğu Balçova Arsa Mağdurları İnsani Dayanışma Derneği (BAMİD) üyelerinden oluşan yaklaşık 500 kişilik grup ilk olarak İnciraltı'nda bir düğün salonunda toplandı. Kendi aralarında süreci değerlendiren üyelerin ardından, arsa mağdurlarının avukatlığını yapan Mustafa Kemal Turan'ın da aralarına katılmasıyla birlikte yaklaşık 10 otobüs Balçova'nın çeşitli yerlerinde bulunan arazilerini görmek için yola çıktı. İlk olarak Fahrettin Altay Meydanı'nda bulunan Üçkuyular Pazar Yeri'ne gelen grup adına avukat Mustafa Kemal Turan, bir basın açıklaması yaptı. Turan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi'ni göreve çağırdı. Yaptığı açıklamada tüm iç hukuk yollarının tükendiğini ve bu nedenle davayı AİHM'e taşıdıklarını belirten Turan, "Burada yaklaşık 4 bin arsa mağduru vatandaş var. Şu anda davamız yazım aşamasında.Tazminat kararı çıkmasını ya da çevrede yer alan yapılarla benzer imar hakları verilmesini bekliyoruz. Son noktayı AİHM koyacak. Tazminat kararı çıkarsa, bunu da belediye ödeyecek. Resmi şekilde tapu alan ve plan bekleyen vatandaşlar cezalandırılırken, bizim çevremizde kaçak yapı inşa eden arazi sahipleri ise kentsel yenileme projeleri ile ödüllendiriliyor. Hazine arazisini çalanlar artıda, bizler ise eksideyiz. Her yere imar veriliyor ama bize neden yok?" dedi.

MERT VE AÇIK OLSUNLAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin arsa mağdurlarına ayrı, büyük holdinglere ayrı çifte standart uyguladığını iddia eden Turan, "Büyükşehir Belediyesi'nin yetkililerine sesleniyorum. Bizden yüzde 90 terk isteyen belediye, holdinglerden yüzde 22 terkle daha fazla emsal ve yoğunluk veriyor. Gelsinler, mertçe bizlere açıklama yapsınlar. Kente zarar verecek bu imar düzenlemelerinden ve çifte standarttan vazgeçin. Büyükşehir Belediyesi, İnciraltı'ndaki EXPO planlarına diğer AVM'ler zarar edecek, rantları azalacak diye mi itiraz davası açıyor. O zaman gitsin tüm AVM'lere iptal davası açsın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çifte standart var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN