Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte çöpün yeni adresleri

Egeli Sabah, Büyükşehir'in sır gibi sakladığı katı atık tesislerinin yerine ulaştı. Büyük tartışmaya neden olan tesislerin, Karşıyaka Yamanlar, Ödemiş, Bergama ve kentin güneyine kurulması öngörüldü

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Harmandalı Çöp Depolama Tesisi'nin ekonomik ömrünü doldurması ile birlikte katı atık bertaraf tesisi kurmak için yer arayışlarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde beklenen ön fizibilite raporu hazırlandı. Merakla beklenen rapor geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na onaya gönderildi. Sır gibi saklanan rapordaki detaylara Egeli Sabah ulaştı. İzmir'in 2045 yılına kadar katı atık bertarafına ilişkin ihtiyacını karşılaması öngörülen fizibilite raporunda büyük tartışma yaratan Karşıyaka Yamanlar'ın yanı sıra Ödemiş, Bergama ve bir de kentin güneyinde olmak üzere toplam 4 adet bölgesel katı atık bertaraf tesisi kurulması öngörüldü. 100 sayfadan oluşan raporla ilgili son kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verecek. Bakanlığın raporu onaylaması halinde kısa adı ÇED olan Çevresel Etki Değerlendirme Ön Raporu hazırlanacak. Raporu inceleyecek olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, tesisler için ÇED raporu gereklidir ya da değildir kararı verecek. İl müdürlüğünün kararına göre de tesislerin yapımına ilişkin süreç şekillenecek.

FİZİBİLİTE RAPORU BAKANLIKTA
Önce Torbalı Taşkesik ardından Bornova Gökdere ve son olarak da Menemen'de kurulmak istenen katı atık bertaraf tesislerinden yöre halkından gelen yoğun tepkiler üzerine vazgeçen Büyükşehir Belediyesi, son olarak Karşıyaka Yamanlar'da karar kıldı. İlgili kurum ve kuruluşlardan olumlu görüş alan Büyükşehir, geçtiğimiz yıllarda kentin katı atık bertaraf yönetimi için ihale ile ön fizibilite raporu hazırlattı. Geçtiğimiz haftalarda tamamlanan ve kamuoyunda tepkilere neden olabileceği için sır gibi saklanan rapor, Ankaralı Aymer Firması tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na onaya gönderildi. Egeli Sabah sır gibi saklanan raporun ayrıntılarına ulaştı. 100 sayfadan oluşan raporda metropole yeni bağlanan 9 ilçe ile birlikte günlük 3 bin 800 ton çöpün bertarafına ilişkin yeni tesisler kurulması öngörüldü. İzmir'in 2045 yılına kadar katı atık sorununu karşılamayı öngören raporda Karşıyaka Yamanlar'ın yanı sıra Ödemiş ve Bergama'da da bölgesel katı atık tesisi yapılması planlandı. Üç tesisin yanı sıra 4. tesisin de kentin güneyinde kurulması öngörüldü. 4. tesisin yeri net olarak ifade edilmese de daha önce gündeme gelen Menderes yakınlarındaki arazi ön plana çıktı.

BERGAMA 9.5 HEKTAR

Bergama'da şu an çöp depolama alanı olarak kullanılan bölgede 9.5 hektarlık alanda kurulması öngörülen tesiste, ayrıca Kınık, Dikili, Çandarlı ve çevresindeki evsel atıklarda toplanacak. Burada ekonomiye tekrar kazandırılabilecek atıklar ayıklandıktan sonra tesiste yakma ünitesi de yer alacak. Çöpten elde edilen elektrik sayesinde tesisin enerji ihtiyacı da karşılanmış olacak. Mülkiyeti ormana ait olan alanla ilgili tahsis işlemleri tamamlandı. Ödemiş'te ise geçen dönem inşaatına başlanan katı atık bertaraf tesisinin kapasitesi artırılacak. Yasa gereği Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek olan tesiste Ödemiş'in yanı sıra Bayındır, Beydağ, Tire, Kiraz ve çevresinin çöpleri de toplanacak. Mülkiyeti hazineye ait olan fakat ilçe belediyesine tahsis edilen tesisin kurulduğu alan yaklaşık 50 bin metrekare. Bergama ve Yamanlar'daki son sistem kurulması öngörülen tesis burada da aynı şekilde işleyecek.

GÜNEY İÇİN YER ARANIYOR

Kentin Güney'inde kurulması öngörülen ve Yamanlar'dan sonra ikinci büyük katı atık bertaraf tesisi olma özelliği taşıyacak olan yer ise, fizibilite raporunda güney bölgesi katı atık bertaraf tesisi olarak belirtiliyor. Raporda tesisin kurulacağı yerle ilgili herhangi bir tespit bulunmazken Büyükşehir Belediyesi son derece gizli yürütülen yer arayışlarına devam ediyor. Tesisin yeri ile ilgili olasılıklardan bir tanesinin de daha önce gündeme gelen ve Menderes ilçe sınırları içinde kalan Palamutarası köyü yakınlarındaki geniş alan olabileceği ifade ediliyor.

100'E YAKIN FİRMA İNCELEDİ

Başta Yamanlar olmak üzere kurulacak diğer katı atık bertaraf tesislerinde katı atıkların nasıl bertaraf edileceği dünyadaki 100'e yakın firma ve teknolojilerin incelenmesiyle belirlendi. Türkiye'de ilk kez yüksek miktarda atığın kapalı sistemde tam otomatik işlenerek değerlendirileceği tesis; kompost ünitesi, anaerobik çürütücü, kontrol odası, hava kontrol ünitesi, ayrıştırma tesisi ve atık kabul alanı bölümlerinden oluşacak. Atıkların ortadan kaldırılmasını sağlayacak olan proje aynı zamanda, çöpün ekonomik anlamda da değerlendirilmesine imkan tanıyacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Çevre ve şehircilik Bakanlığı'na gönderilen fizibilite raporu onaylandıktan sonra fizibilite raporunu hazırlayan firma katı atık bertaraf tesisleri ÇED'e tabi tesisler olmadığı için ÇED Ön Araştırma Raporu hazırlayacak. Firmanın hazırladığı rapor İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından incelenecek. Değerlendirme sonucunda il müdürlüğü ÇED Raporu Gereklidir ya da gerekli değildir diyecek. Eğer ÇED'e tabi derse ÇED raporu için bakanlık tarafından süreç başlatılacak. Tesislerin kurulacağı bölgelerde halkın katılımı ile toplantılar yapılacak. İl müdürlüğü ÇED raporu gerekli değil derse öncelikle söz konusu alan imar planlarına katı atık bertaraf tesisi olarak işlenecek. Ardından da yer tahsisi ve kurulacak tesisle ilgili önce proje ardından da yapım ihalesine çıkılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte çöpün yeni adresleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN