Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciler, İzmir dersini çok sevdi

İZKA'nın desteğiyle İzmir Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, DEÜ ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen 'İzmir dersi' büyük ilgi gördü

Giriş Tarihi: 16.6.2014
İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) desteğiyle ve İzmir Valiliği, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen "İzmir Dersi" büyük ilgi gördü. İzmir'deki ortaokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan İzmir Dersi Kent Tarihi ve Kent Kültürü Eğitim Programı, çocuklara kentlilik ve çevre bilinci edindirerek, çocukların yaşadıkları şehri sevmelerini ve geçmişiyle birlikte tanımalarını hedefliyor. İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, "İzmir Dersi kapsamında İzmir'deki tüm devlet okulları ve özel okulların ortaokul birinci sınıfında okumakta olan 47 bin 380 öğrenciye ulaşıldı. 1.065 sosyal bilgiler öğretmeni İzmir Dersi kapsamında grafik öyküleme yöntemi temelli ders anlatım eğitimi aldı. Öğrencilerimizin sınıf ortamından çıkarak İzmir'in kültür varlıklarını yerinde görerek ve yaşayarak öğrenmeleri sağlandı. İzmir'de başlayan ve Türkiye'de yenilikçi bir eğitim modeli olarak hayata geçirilen projemiz önümüzdeki yıllarda da uygulanmaya devam edecektir. İzmir'de her zaman öncü çalışmalar uygulamaya gayret ediyoruz, İzmir'de böyle gurur verici bir projeye imza attıkları için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

YENİ ÖĞRENME YÖNTEMİ
"Grafik Öyküleme" yöntemi, tasarım eğitiminde kullanılan senaryolaştırma ve görsel iletişim dilinin kültür ve tarih konularının öğretiminde kullanılması tekniğine dayanıyor. Bu yöntemle kültür, tarih ve coğrafya bilgileri, ders için özel olarak yazılan bir senaryo içine yerleştiriliyor. Bu senaryo içinde geçen karakterler, mekânlar ve özel sahneler ayrı ayrı tasarlanıp resmediliyor. Hikâye çoklu ortam animasyonlarıyla öğretmenlerin, bir başka deyişle, öykü anlatıcısının kolaylıkla kullanabileceği bir grafik-öykü sunumu haline getiriliyor. Projenin son aşamasında düzenlenen gezilerle öğrencilerin hikaye içerisinde geçen kültürel ve tarihi mekanları yerinde görerek öğrenmeleri pekiştiriliyor. İzmir dersi ile ilgili ayrıntılı bilgiler www.izmirdersi. com adresinden elde edilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciler, İzmir dersini çok sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN