Fitch'ten ESHOT ve İZSU uyarısı geldi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in İzmir raporunu değerlendiren Doç. Dr. Küçüközmen, "ESHOT ve İZSU'nun son derece dengesiz bir bütçe yapısına sahip olduğu görüldü" dedi

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını BBB-, ulusal uzun vadeli notunu AA+(tur) olarak teyit etti. Görünüm ise 'durağan' olarak belirlendi. Fitch'in açıklamasında, Büyükşehir Belediyesi'nin uzun vadeli kredi notunun geçen yılki seviyesi olan BBB- seviyesini koruduğu ifade edildi. Görünümün durağan olması ise kısa vadede olumlu bir ilerleme ya da olumsuz bir gelişme yaşanmayacağı beklentisini ifade ettiği kaydedildi.

2013'E GÖRE BORÇTA ARTIŞ VAR
Fitch'in değerlendirmesinde Büyükşehir'in mali yapısıyla ilgili olumlu noktaların yanı sıra bazı olumsuzluklara da dikkat çekildi. Fitch'in çalışmasını değerlendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. C. Coşkun Küçüközmen, "Fitch Ratings açıklamasında ESHOT ve İZSU'nun son derece dengesiz bir bütçe yapısına sahip olduğu ve acil sermaye ihtiyacında olduğu da ayrıca dile getiriliyor" diye konuştu. Küçüközmen, derece notuna etki eden olumsuz temel faktörler arasında artan sermaye harcamaları ihtiyacı ve risklere açık yabancı para cinsinden borçlanma yer aldığını kaydetti. Söz konusu yabancı para cinsinden borcun yüzde 47'sinin risklere karşı korumasız durumda olduğunun özellikle vurgulandığını dile getiren Küçüközmen, "Diğer taraftan yeni düzenleme ile Büyükşehir kapsamına giren bölgenin genişliği beklenen vergi artışını sağlamayacağı gibi sermaye harcamalarının artmasına da neden olacağı ifade edildi. Büyükşehir'in borcunun 2013 yılına oranla yüzde 18.4 oranında arttığı ve 831.3 milyon liraya yükseldiği bilgisi de raporda yer alıyor. Borç artışındaki en önemli faktörün geçen yıl TL'nin yabancı paralar karşısında ani ve yüksek oranda değer kaybı olduğunun altı çiziliyor" dedi. Küçüközmen, "Tüm bu gelişmeler çerçevesinde büyüyen İzmir'in hem ulaşım hem de altyapı ihtiyaçlarının karşılanması için ciddi miktarlarda yatırım yapılması gerektiği ancak söz konusu yatırımların belediye gelirleri (ve vergiler) yoluyla sağlanmasının olası olmadığı biliniyor" ifadesini kullandı. Kentin Fitch'ten 'yatırım yapılabilir' notu almasının uluslararası fonlar açısından çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu ise, "İzmir'in iki farklı kredi derecelendirme kuruluşundan da 'yatırım yapılabilir' notu alması, uluslararası fonlar açısından çok önemli. Aldığımız kredi notu, Büyükşehir Belediyesi olarak basiretli, gerçekçi, hayalci olmayan, ayakları yere basan ve tutarlı politikaların sonucunda mali anlamda attığımız doğru adımların yansımasıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch'ten ESHOT ve İZSU uyarısı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN