Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kralların yiyeceği gelir kaynağı olmalı

Denizli'de üreticiye örnek olmak için 15 dekar trüf bahçesi kuran Tuncer Tunçbilek, "Avrupa'da kilosu 1000 eurodan satılan bu mantar ülkemizde yaygınlaştırılmalı" dedi

Giriş Tarihi: 19.6.2014
Denizli'de Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Mahallesi'nde eski belediye başkanı Tuncer Tunçbilek, trüf mantarı uzmanı Niyazi Uluçoban ile birlikte 15 dekarlık trüf bahçesi kurdu. Üreticiye örnek olmak ve daha çok para kazanmalarını sağlamak için iki yıl önce kurulan türf bahçesinde 1100 adet trüf aşılı çalı ve meşe fidanı bulunuyor. Fidanların kökünde yetişen trüf mantarlarının 3 yıl sonra hasat edilmesi planlanıyor. Fransa'da gurmelerin tercih ettiği, 'kralların yiyeceği' ve 'siyah elmas' olarak bilinen, Avrupa'da kilosu 1000 eurodan başlayan fiyatla satılan trüf mantarı projesinin Denizli'de Orman Bölge Müdürlüğü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğiyle 17'si doğal, 3'ü yapay toplam 20 trüf mantarı ormanında başlatıldığını belirten Tunçbilek, "Trüf mantarı Avrupa'da çok iyi biliniyor. Ülkemizde ise bilinmediği için domuzlar tarafından tüketiliyor. Türkiye'de ve Denizli'de her bölgede türf mantarı yetiştirilebilir. Üreticiye örnek olmak için kurduğum bahçemde fidanları da kendim yetiştirdim. Üç yıl sonra hasıdına başlayacağım trüf mantarlarından çok iyi para kazanmayı hedefliyorum. Bünyesinde 6 vitamin, 9 mineral bulunduran türf mantarı hayvansal gıdalardan sonra en iyi gıda maddesi. Benim gibi trüf bahçesi kurmak isteyenlere orman müdürlüğü de destek veriyor" dedi.

KÖTÜ HAVADAN ETKİLENMİYOR
Yatağan mahallesine bol miktarda badem dikildiğini ancak olumsuz hava şartlarından etkilendiğini belirten Tunçbilek, "Trüf mantarı toprağın içinde ağaçların kökünde yetiştiği için olumsuz hava koşullarından etkilenmiyor. Ancak trüf öyle değil. Pazarı çok açık, fiyatı da çok iyi. Denizli 11 bin kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip. Bununda yüzde 47'sinin ormanlarla kaplı. Ben üreticiye örnek olmak için bahçemi kurdum. Benim gibi üreticilerin sayısı daha da artmalı. Trüf mantarı üretimi ile ülkemiz önemli bir gelir kaynağına kavuşacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kralların yiyeceği gelir kaynağı olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN