Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karar var, yıkım yok

Giriş Tarihi: 20.6.2014

Aliağa Belediyesi, 1997 yılında denize sıfır olması nedeniyle ruhsatı bulunmayan evler için yıkım kararı aldı. Ancak bu zamana kadar eski CHP'li iki meclis üyesinin oturduğu siteye işlem yapılmadı

İzmir'in Aliağa ilçesindeki Yeni Doğa Kent Yapı Kooperatifi hakkında kaçak olduğu gerekçesiyle 1997 yılında Aliağa Belediyesi'nden yıkım kararı çıktı. Eski CHP'li meclis üyesi ve encümenin de oturduğu kaçak sitenin ruhsatsız olduğu öğrenildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun Çaltılıdere ve Pınarcık Köyü ile Köstenköy'deki kaçak yapılar ile ilgili 12 Haziran 2013 tarihli yıkım ve ilgililer hakkında yasal işlem başlatılması kararı da bunu doğruladı. Konu hakkında bilgi almak için aradığımız eski CHP'li meclis üyesi, eski Aliağa Meclis üyesi ve şu anki Aliağa Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Ekren, muhabirimize küfretti. Sitede oturmadığını iddia eden Ekren, küfrederek muhabirimizin yüzüne telefonu kapattı. Aliağa Çaltılı Dere Karşıyaka mevkiindeki denize sıfır Yeni Doğa Kent Yapı Kooperatifi hakkında ruhsatsız olduğu gerekçesiyle 1997 yılında Aliağa Belediyesi'nden yıkım kararı çıktı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
CHP Aliağa eski meclis üyesi ve encümenin de oturduğu mühürlenen site aradan geçen 17 yıla rağmen bir türlü yıkılamadı. Yeni Doğa Kent Yapı Kooperatifi'nin yanı sıra Pınarcık ve Köstenköy mevkilerinde sit alanı içine yapılan binalar hakkında da yıkım kararı çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan 2006 yılında çıkan kararda, Pınarcık, Köstenköy ve Çaltılı Dere'deki toplam 58 binanın yıkılmasına ve ilgililer hakkında yasal soruşturma başlatılmasına karar verildi. Fakat belediyenin ile koruma kurulunun kararları uygulanmadı. Sitenin yıkılması için Aliağa Belediyesi'ne dilekçe ile başvurduğunu söyleyen camcı İsmail Erkan (46) Yeni Doğa Kent Yapı Kooperatifi'nin 1997 yılında Hakkı Ülkü'nün başkan olduğu dönemde belediye ekipleri tarafından inşaat halindeyken mühürlendiğini ifade etti. Sitede eski CHP'li meclis encümeni Halim Destanoğlu ile CHP'li eski meclis üyesi Hüseyin Ekren'in oturduğunu söyleyen Erkan, Ekren'in şu anda Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı olduğunu da ifade etti. 2011 yılında Ekren'in evinin yıkılması için belediyeye başvurduğunu, dilekçesine cevap bile gelmediğini söyleyen Erkan, İmar Şehircilik Müdürlüğü'ne de şikayette bulunduğunu belirtti. Yıkım kararının bir an önce uygulanmasını isteyen Erkan, belediye yetkililerini göreve çağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karar var, yıkım yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN