Büyükşehir de bunu yaparsa!

İzmir Büyükşehir Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'na bağlı 10 kadar işçinin, belediyeye ait kamyonetin kasasına balık istifi doldurularak seyahat ettirilmesi, görenleri hayrete düşürdü

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Tüm Türkiye'yi yasa boğan Soma'daki maden faciasında iş güvenliği ihmali nedeniyle hayatını kaybeden 301 işçinin ölümünün üstünden henüz 3 hafta geçmesine rağmen İzmir'in göbeğinde görülen bu manzara ürküttü. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'na bağlı çalışan 10 kadar işçi, İzmir'in en işlek ana arterlerinden biri olan ve Konak ile Karşıyaka'yı birbirine bağlayan Altınyol'un orta refüjündeki çiçek ve otları düzenledi. Çalışma yaptıkları noktada işini bitiren işçiler yol üzerindeki başka bir noktaya ilerlemek için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait kamyonetin kasasına balık istifi doldurularak seyahat ettirildi. Hiçbir koruma önlemi olmayan kamyonet kasasında seyahat eden işçileri görenler ise, bu manzaranın resmi plakalı araçta meydana gelmesine ise tepki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait 35 CFU 10 plakalı kamyonete bindirilen işçilerin yanı sıra ön tarafına da kapasitesinden fazla yolcu alındı. Hız sınırının 90 kilometreye çıkartıldığı Altınyol'da, resmi plakalı bu aracın en sol şeritten seyir ederek gözden kayboldu. Ortaya çıkan manzarada işçilerin hayatının ne kadar değersiz ve ucuz olduğunu ortaya serdi. Aracı arızalandığı için sağ şeritte bekleyen bir vatandaşında görgü şahidi olduğu bu çirkin manzaraya kayıtsız kalamayan vatandaş, "Bu şekilde yolculuk mu yapılır? İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir araçta bu manzara görülüyorsa, özel sektörde neler neler olur. Kelle koltukta yolculuk ettiriyorlar, araç bir de üstüne en sol şeritte gidiyor. Allah korusun arkadan gelen bir araç kamyonete vurursa ne olacak. Yazıklar olsun" dedi.

KAMYONET İŞ YERİ SAYILIR
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı işçilerin belediyeye ait resmi plakalı kamyonetin kasasında taşınmasına yönelik iş güvenliği ihlalini değerlendiren İş Güvenliği Uzmanları Derneği (İSGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Latif İşçen, "Bu görüntüdeki araçta, iş güvenliğinden önce trafik kanuna aykırı bir durum var. Çift kabin kasalı araçlar 4 kişiliktir ve sadece kabin içerisinde yolculuk edebilir. İkinci konu ise, iş veren işçiyi bir yere taşıyorsa, işçileri taşıyan araç işyeri olarak kabul edilir. Bu araç ister, servis aracı, ister nakil aracı isterse uçak olsun, işyeri sayılır. Bu araçlarda meydana gelebilecek kazalar işyeri kazası statüsüne girer. Görüntülere bakınca değerlendirme yapılmadığı açıkça ortada. Bu görüntüler kabul edilemez. Görüntüler, kurumun işçisine verdiği değeri ortaya koyuyor. Ciddi şekilde önlem alınması gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir de bunu yaparsa!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN