Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de memurlar yarın iş bırakıyor

Giriş Tarihi: 25.6.2014

İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde sofra kuran, daha sonra metroda ulaşım kartlarını protesto eden Büyükşehir memurları, yarın da yarım gün iş bırakma eylemi yapacak

Yaklaşık 3 yıl önce Büyükşehir Belediye Sarayı'nda kapanan yemekhanenin yeniden açılmasını isteyen ardından da yine aynı süreçte toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmalarına olanak tanıyan ulaşım kartlarının iptal edilmesini protesto etmek amacıyla Konak Metro İstasyonu'na turnikelerin üzerinden atlayarak giren memurlar, şimdi de iş bırakma eylemi yapmaya hazırlanıyor.

SAAT 13.00'TEN SONRA
TÜM - BEL SEN 1 No'lu Şube'de örgütlü memurlar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Toplu Sözleşme sürecinde istedikleri iyileştirmeleri alamadıkları gerekçesi ile yarın öğleden sonra iş bırakma eylemi yapma kararı aldı. Dün İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne kurdukları bilgilendirme masasında sendikada örgütlü memurları süreç hakkında bilgilendiren sendika yetkilileri yarın saat 13.00'den itibaren yarım gün iş bırakacaklarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nin haklı taleplerine duyarsız kaldığını belirten sendika yönetimi, "Biz kimseden bir ayrıcalık talep etmiyoruz. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz. 'Demekratım, emekten yanayım' diyen işverenin sözünün arkasında durmasını istiyoruz. Bize örnek gösterin diyen ve gösterilen örnekleri de yok sayan velev ki sossiniz velev ki demokratsınız bir kere de siz örnek olun diyoruz. Bizler emeği ile geçinen, alınterinin hakkını savunan kamu emekçileri olarak taleplerimize sahip çıkmak üzere demokratik hakkımızı kullanıyor ve yarın öğleden sonra yarım gün iş bırakıyoruz. Tüm emekçileri, memur, işçi ve benzeri ayrımı olmaksızın eyleme katılmaya ve dayanışmaya davet ediyoruz" diye konuştu. Yarın gerçekleşecek iş bırakma eylemine karşı belediye yönetiminin nasıl bir tavır takınacağı ise merak konusu oldu.

MÜCADELE MASASI

Büyükşehir Belediyesi önünde yemekhane taleplerine yönelik olarak karpuz, gevrek, peynir ve sudan oluşan dayanışma sofrası kuran memurlar, daha sonra da 3 yıl önce iptal edilen ulaşım kartları ile birlikte Konak Metro İstasyonu'nda eylem yapmıştı. Sendika temsilcileri, sosyal denge tazminatı adı verilen mevcut nakdi iyileştirmenin devam etmesinin yanı sıra yemek ve ulaşım sorunun çözülmesini istedi. Bugüne kadar nakdi iyileştirmenin içinden verilen yemek ve ulaşım bedellerinin ayrılması, yemek sorununun yemekhanenin yeniden açılması, ulaşımın ise 60 binişlik kart verilmesiyle çözülmesini isteyen sendika, ayrıca kreş ve emzirme odalarının kurulması, 40 gün üstü sağlık raporlarından yapılan kesintilerin kaldırılması, iş sağlığı ve güvenliği önemlerinin alınması, iş yerlerinde yoğun bir şekilde hissedilen mobbinge karşı mobbingle mücadele masası talep etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de memurlar yarın iş bırakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN