Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polonyalı gençlere 'Hababam'lı terapi

İzmir'de "Sinematerapi" projesinin beğeni gördüğünü belirten Kerem Kaban, "Uygulamanın Polonya ayağında, unutulmaz Türk Filmleri Lehçe altyazılı olarak öğrencilere izletilecek" dedi

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Film Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Kerem Kaban, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Avrupa Birliği Bakanlığı desteklediği ve Polonyalı ortaklarla sürdürülen "Sinematerapi" projesine akademik destek verdiklerini belirtti. Uygulama İzmir'de pilot okullarda başladıklarını belirten Kabak, "Büyük beğeni ve olumlu geri dönüşleri olan projenin Polonya ayağında, Hababam Sınıfı gibi unutulmaz Türk filmleri Lehçe altyazılı olarak öğrencilere izletilecek. Biz de Türk filmlerinin yanı sıra Polonyalı Roman Polanski gibi yönetmenlerin filmlerini kullanarak öğrencilerimize eğitim veriyoruz" dedi.

EĞİTİMCİLER EŞLİĞİNDE

Yaşar Üniversitesi, çeşitli sorunlarla boğuşan gençleri hayata hazırlamak, onların bu güçlüklerin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için farklı bir yol seçen İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne akademik destek veriyor. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nın desteklediği 'Hayat Boyu Öğrenme Programı' kapsamında sürdürülen "Sinematerapi" projesiyle, hemen herkesin yüreğine dokunan, Hababam Sınıfı, Gülen Gözler, Neşeli Hayat, Selvi Boylum Al Yazmalım, Babam ve Oğlum gibi filmler öğrencilere izletiliyor. Psikologlar, eğitimciler ve akademisyenler eşliğinde filmleri izleyip tartışan gençlerin, kötü alışkanlıklardan uzaklaşması, depresyon, huzursuzluk, öfke gibi duygularını kontrol etmesi, empati ve özgüven yeteneği kazanması, arkadaşlık, aile bütünlüğü gibi duyguları özümsemeleri amaçlanıyor. İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, 2 yıl sürecek projenin pilot okullarda uygulamaya başlandığını belirtti. 293 ö��renci ve 22 öğretmene, film gösterimlerinin ardından anket yapıldığını kaydeden Bardakcı, sonuçların projenin amacına ulaşacağını gösterdiğini söyledi. Bardakcı, yerel ortakları üniversitelerin psikoloji ve film tasarımı bölümleri, sürekli eğitim merkezleri ve Milli Eğitim'e bağlı çeşitli eğitim kurumları ile bölgesel ortak Polonya'nın Lodz kenti yönetimiyle ortak çalışmayla, bütün ön aşamaları tamamlanan projenin, iyi karşılandığını ve öğrencilerin geri dönüşlerinin olumlu olduğunu kaydetti.

850 FİLMİ İNCELEDİ
Sinematerapi alanında çalışan ve 850 filmi inceleyerek hangi sahnelerinin bu yöntemde kullanılabileceğine yönelik bir kitap hazırlayan Kerem Kaban, "Biz bu projeyle, uygun filmler seçerek her konuda gençlerin yardımcısı olmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polonyalı gençlere 'Hababam'lı terapi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN