Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Caminin yanına içkili mekanlar yakışmıyor

Alaçatı'da Diyanet'e devri tartışılan içkili yerler, caminin dibinde yer alıyor. Müftü Akman, "Üzülüyoruz" derken, Belediye Başkanı Dalgıç da, "Alkol satışı uygun değil" yorumunu yaptı

Giriş Tarihi: 27.6.2014
Çeşme'de kapatılan Alaçatı Belde Belediyesi taşınmazları içerisinde yer alan içkili mekanlar, Hazine üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildi. Devrin ardından tartışmalar günlerdir devam ederken, tartışmalara neden olan bölgeyi inceleyen ve görüntüleyen Egeli Sabah, Tarihi Alaçatı Pazaryeri Camii ile içkili mekanların birbirine yakın olmasının hiç hoş olmadığını gözler önüne serdi. İlk teravih namazı bugün (27 Haziran Cuma) kılınacak. Caminin avlusuna taşan cemaat teravih namazını kılarken, metrelerce yakınındaki tatilcilerin de alkol alıp eğlenmesi akıllarda soru işareti bırakıyor. Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Beldesi'ne ait aralarında içkili restoran ve içki satışı yapanların da bulunduğu 22 dükkan ile tarihi belediye binası ve 4 dönümlük arsa, Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildi. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yasa değişikliği ile alkollü içkilerin perakende veya açık olarak satışının yapıldığı yerler ile örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz metre mesafenin bulunması zorunlu oldu.

TEPKİMİZİ, İLGİLİLERE İLETTİK

Mesafe şartı 11 Haziran 2013 tarihinden önce işyeri açma ve çalışma ruhsatı ve satış belgesi almış ve turizm belgeli işletmeler için uygulanmıyor. Konuyla ilgili konuşan Çeşme Müftüsü Yahya Akman, "Alaçatı Pazaryeri Camii belediye mülkiyetinde olan bir ibadethane. Caminin etrafındaki işyerlerinin akıbeti bugüne kadar bizi hiç enterese etmedi. O bölgede çirkin işler icra edilmesi halinde vatandaş ihbar edebilir. Son zamanda gündeme gelme sebebi mülkiyetinin hazineye verilmesi. 3 yıl önce caminin duvarına bitişik mekanlar vardı. Başvurumuz üzerine bu mekanlar biraz daha dışarı alındı. İbadethanelerin yanındaki içkili mekanlar bizi üzer. Görevimiz itibariyle bu durumu ilgili yerlere bildirdik" diye konuştu. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise, "İbadet yerlerinin Diyanet İşleri'ne devredilmesine bir karşılığımız yok. 2 tane cami yerimiz var. 200 yıldır Alaçatı'ya yapılmayan camiyi belediyenin tapulu mülkiyetine belediye başkanı olarak yaptım. İkincisi bu malların tümü Alaçatı Belediyesi'nin tapusu altında. Üçüncüsü gelip cami parselinin yanındaki parseli niye veriyorsun? Alaçatı halkının kendi birikimleriyle sağladığı 34 dükkan yaptığı giriş çarşısını niye veriyorsun? 4 bin metrekare pazaryerinin ucunda palmiye ağaçlarının bulunduğu yeşil alanı niye Diyanet İşleri'ne veriyorsunuz? Bunun için karşı çıkıyoruz" dedi. Başkan Dalgıç şöyle devam etti: "Caminin yanındaki 11 tane dükkanı da versinler. Ona da karşı değiliz. Cami parseline oturan dükkanları vermesine bir şey söylemiyoruz. O ibadet alanı içerisinde yer alıyor. Sadece 11 dükkan değil. 34 dükkan İZSU'ya verildi. Ona da vermeyecek. Ona da dava açacağım. 'Caminin etrafında içki satılsın' diye bir derdimiz yok. Adam kaçak satıyorsa beni ilgilendirmez. Okul yerlerine yaz sezonu için geçici olarak ruhsat veriyoruz. Şu andan itibaren caminin yakınında satış yapılmaz. Satış yapanlara cezai işlem uygulanır" diye konuştu.

İŞLETMECİLER KENDİLERİNİ SAVUNDU
Caminin yakınındaki Angel Kafe'nin sahibi Mehmet Şener, "Bu bölgenin en eski işletmecisiyim. 10 yıldır buradayım. Eğer içki satışı durdurulursa işlerimiz çok düşer. Ben burada belediyenin kiracısı durumundayım. 10 yıl önce 1050 ile kira ile başladım, şu anda 20 bin lira kira veriyorum. Belediyenin bu bölgeden de ciddi bir geliri var" dedi. Balıkçım Kenan'ın işletmecisi Hasan Deliboz, "Daha önce burada sadece balık satışı yapıyorduk. Sonradan restorana çevirdik. İçkisiz balık restoranı olmaz. Eğer içki satışı biterse Alaçatı da biter" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caminin yanına içkili mekanlar yakışmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN