Çanakkale'de ortak çözüm: Dönüşüm

Kentin önde gelen isimleri, Çanakkale'de deprem olasılığına karşı, afetlerle ilgili halkın bilinçlendirilmesi ve dönüşüm çalışmalarının da hızlanması gerektiğini belirtti

Giriş Tarihi: 27.6.2014
1999 depremi öncesinde yapılan binaların yenilenmesi, kentin sağlam binalar ve modern bir görünüme kavuşması için Çanakkale'de yaklaşık iki yıl önce başlatılan 'kentsel yenileme' çalışmaları şehrin farklı bölgelerinde devam ediyor. Mayıs ayında yaşanan deprem bir kez daha gösterdi ki iş dünyasından siyasetçisine, akademisyeninden uzmanına Çanakkale'nin ortak görüşü, depreme karşı güvenilir ve sağlam yapılar için tek adres "kentsel dönüşüm" olarak varıldı.

CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş: "Özellikle eski binalardan yana ciddi sıkıntılarımız var. 17 Ağustos depremi sonrasında yapılan binalarda ise bir sorun yok. Çünkü denetimler var. Gökçeada'da 20 bina hasar gördü. Eski Rum evleri yıkılmış. Yaralanmalar panik kaynaklı, halkımız mutlaka bilinçlendirilmeli."

AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir: "Depreme daima hazırlıklı olmak lazım. Bu nedenle kentsel dönüşüm tüm Türkiye'de önemli. Çanakkale ise birinci derece öncelikli. Sarsıntılarda 17 Ağustos depreminden önceki binalarda hasar meydana geliyor. Yeni hastane binamız yapılıyor, Adli bina ise ihale edilecek. Tüm kamu binaları taşınacak. Yenice ilçemize yeni bir hastane yapılacak" müjdesini verdi.

AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş: "Deprem bölgesindeyiz. Bu gerçekle yüzleşmeli ve hazırlığımıza bu doğrultuda yapmalıyız. Başlıca tedbir kentsel dönüşüm olmakla birlikte hızla gerekli. Kamu binaları mutlaka yenilenmeli."

Yenice Belediye Başkanı Veysel Acar: 1995 yılında yapılarak 1997 yılında hizmete giren devlet hastanemiz, sarsıntılar sonrası meydana gelen hasar nedeniyle tedbir amaçlı boşaltıldı. Seyyar hastane kurularak sağlık hizmetine devam ediliyor. Yeni devlet hastanesinin projesi hazır, en kısa sürede hayata geçirilecek."

Çanakkale İnşaatçılar ve Yapı Müteahhitleri Birliği Başkanı Ali Genlik: "Türkiye'nin bir çok bölgesinde olduğu gibi Çanakkale'de de 2000 yılından önceki binalar riskli. Denetimden geçmiş, depreme karşı dayanıklı binalar için Kentsel dönüşüm gerekli."

Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı H. Hüseyin Aytop: "Köylerde genel olarak tek katlı evler bulunmasına karşın çoğunlukla eski olmaları nedeniyle kırsal kesimde yaşayan halkımızda deprem riskiyle karşı karşıya."

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş: "Kentsel dönüşüm Çanakkale'de 2 yıldır devam ediyor. Kentsel dönüşüm, modern yaşam alanları yaratmak kadar güvenli binalarında teminatıdır. Belediyemizin tüm birimleri görevinin başında ve hazır olarak beklemektedir."

Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu: "Çan deprem fay hattı üzerinde. Her zaman hazırlıklı olmalı ve tedbiri elden bırakmamalıyız."

Truva Yapı Denetim Cem Belli: "Yeni deprem yasası sonrası binalar sağlam. Fakat eski binalar kontrolden geçirilmeli ve güvenilir hale getirilmeli. Rehavete kapılmamalı ve derhal çalışmalara başlanmalı."

ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner: "Bir kez daha görülmüştür ki depreme hazırlıklı olmalıyız."

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan: "Bu bize ders olsun ki daima hazırlıklı olalım. 2000 yılından sonra inşa edilen binalar denetimlerden geçiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale'de ortak çözüm: Dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN