Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatalı projenin bedeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 17 Mart'ta Menemen'de temelini attığı Esatpaşa Mahallesi karayolu üst geçidi ve bağlantı yolları inşaatı, Ulaşım Daire Başkanlığı'nın yaptığı hatalı projenin kurbanı oldu

Giriş Tarihi: 27.6.2014
Menemen'de 50 bin kişinin yaşadığı Esatpaşa, İsmet İnönü ve Uğur Mumcu Mahalleleri ile Asarlık Bölgesi'nin ulaşımını kolaylaştıracak 'karayolu köprüsü ve bağlantı yollarını' kapsayan projenin temeli, geçtiğimiz Mart ayında, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı coşkulu bir törenle atılmıştı. Temel atıldıktan kısa bir süre sonra projenin hatalı çizildiği ortaya çıktı. İnşa edilmesi öngörülen köprü ayakları, hesaplama hatası nedeniyle demiryolunun üstüne denk gelince inşaat durduruldu. Olan köprü inşaatının bir an önce tamamlanmasını bekleyen Menemenliye oldu. Aradan geçen 3.5 aylık süreçte deyim yerinde ise bir arpa boyu dahi yol kat edilemedi. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'in temel atma töreninde yaptığı konuşmada söylediği, "Bu köprü Menemen'in iki yakasını birleştirecek" söylemi de hatalı proje nedeniyle havada kalmış oldu. Projenin yapımını üstlenen firma temel atma töreninde kısa bir süre sonra inşaatı durdurmak zorunda kaldı. Yapılan ölçümlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek'e bağlı Ulaşım Daire Başkanlığınca çizilen projenin hatalı olduğu ortaya çıktı. Yapılacak köprü ayaklarının yanlış hesaplama sonucu alttan geçen demiryolunun üzerine denk gelmesi projeyi de sıkıntıya soktu. Bunun üzerine 17 Mart'ta gerçekleşen temel atma töreninden kısa bir süre sonra inşaat, Büyükşehir Belediyesi tarafından durduruldu. Aradan geçen 3.5 aylık süreçte deyim yerinde ise bir arpa boyu dahi yol kat edilemedi. Durum böyle olunca bölgede yaşayan 50 bin kişinin ulaşım problemini çözmesi beklenen proje de sekteye uğradı.

'TADİLATI BEKLİYORUZ'
İhaleyi alan firma yetkilileri proje hatası nedeniyle inşaatın durdurulduğunu açıkladı. Yapılan ölçümlerde inşaası öngörülen köprü ayağının demiryolunun üstüne denk geldiğini doğrulayan yetkililer, Büyükşehir Belediyesi'nde proje tadilatının yapıldığını, tadilattan çıkar çıkmaz inşaatın yapımına hemen başlanacağını söyledi. Geçtiğimiz Mart ayında temeli atılan proje 3 milyon 616 bin 389 liraya mal olacaktı. Proje kapsamında Menemen Esatpaşa Mahallesi'nde, 1211 Sokak ile üzerinde Kubilay Kışlası'nın da bulunduğu Atatürk Caddesi'ni birbirine bağlayan 70 metre uzunluğunda 1 adet demiryolu üzerinde köprü, 220 metre uzunluğunda duvar ve 1200 metre yol ve tretuvar yapılacaktı. 11 Aralık 2014 günü tamamlanması öngörüldüğü proje, hatası nedeniyle temel atma töreni sonrası hiçbir şey yapılamadan iş öylece yarım kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatalı projenin bedeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN