Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İÇDAŞ'tan gurur duyulacak başarı

Kocaeli Sanayi Odası'nın geleneksel olarak düzenlediği 'Şehabettin Bilgisu Çevre Ödülleri'nde, bu yıl İÇDAŞ'ın Bekirli Termik Santrali, gurur tablosunda yer buldu

Giriş Tarihi: 27.6.2014
Çevre bilincinin gelişmesine, çevrenin korunmasına ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen "Şehabettin Bilgisu Çevre Ödülleri" töreninin 20'ncisi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bekirli Termik Santrali'ne layık bulunan çevre ödülü İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin'e Bakan Fikri Işık tarafından verildi. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmaoğlu ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işadamları ve sanayiciler katıldı. Geçtiğimiz yıllarda İÇDAŞ'ın çelik üretim tesislerine verilen ödül, bu yıl enerji üreterek Türk ekonomisine katkıda bulunan Bekirli Termik Santrali'ne layık bulundu. Bülend Engin, birçok şirketin tek bir tesis için bile sahip olamadığı çevre izin ve lisanslarını; çelik, termik santral, tersane, liman, kireç fabrikası gibi birçok tesisi içeren entegre tesis için İÇDAŞ'ınaldığını söyledi. Uyguladıkları Çevre Yönetim Sistemi ile İÇDAŞ'ın en çok çevre ödülü alan sanayi kuruluşu olduğunu belirten Engin, şöyle devam etti: "1955 yılından beri çelik üretimi yapıyoruz. 12 yıldır üretimimizi Biga'da sürdürüyoruz. Tesislerimizde sürdürdüğümüz 'Çevre Yönetim Sistemi Uygulamaları' ile 2008 yılında Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 1'incisi olarak ülkemizi Avrupa'da temsil ettik. Çevreye verdiğimiz önem nedeniyle hem ülkemizde hem de dünyada öne çıkan bir sanayi kuruluşu olduk. 2006'da ve geçtiğimiz yıl Çanakkale Biga'daki sanayi tesislerimizdeki çevreye olan hassasiyetimizden dolayı burada yine bu büyük ödüllere layık bulunmuştuk. Onur duyarak ödüllerimizi aldık."

"DOĞRU YOLDAYIZ"
Bu yıl daha büyük bir onur yaşadıklarını belirten Engin, şöyle konuştu; "Çünkü bu kez çelik üretim tesislerimizin dışında Bekirli Santralimiz 'Enerji Sektörü' kategorisinde Çevre Büyük Ödülü'ne layık görüldü.Yani çelik üretimi yaptığımız tesislerimizden sonra bu kez enerji alanındaki faaliyetlerimizin de çevreyle ne kadar dost olduğu bu ödülle de tasdik edilmiş oldu. Tesislerimizde sürdürdüğümüz 'Çevre Yönetim Sistemi Uygulamaları' ile 2008 yılında Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 1'incisi olarak ülkemizi Avrupa'da temsil etmiştik. Birleşmiş Milletler tarafından Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesinde 'İÇDAŞ Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi', örnek proje olarak tüm dünyaya tanıtılarak ödüllendirilmişti. Geçtiğimiz yıl toplam 14 kez bu alanda ödüle layık görülen tesislerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 'Türkiye'nin En Temiz Sanayi Tesisi Ödülü'nü de almıştı. Şimdi de Bekirli Santrali'miz de büyük ödülle onurlandırılıyor. Bu bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Kömür yakarak enerji ürettiğimiz Bekirli Santrali'miz son teknoloji ile kontrol ediliyor ve çevresel etki değerleri kamuoyuna paylaşılıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İÇDAŞ'tan gurur duyulacak başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN