Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tepkiler çığ gibi büyüyor

Büyükşehir'in toplu ulaşım düzenlemesine tepkiler çoğalıyor. AK Partili Bilal Doğan, engelli vatandaşların ulaşım hakkının yendiğini belirtirken, İzmirli de sisteme sosyal medyadan yüklendi

Giriş Tarihi: 27.6.2014
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi 29 Haziran Pazar gününden itibaren uygulamaya başlayacağını açıkladığı kent içi yeni toplu ulaşım sistemini eleştirdi. Projenin baştan sona sonuçları düşünülmeden, gelişigüzel, plansız ve başarı getirmeyecek bir Aziz Kocaoğlu klasiği olduğunu belirtti. Sistemin çok ani ve hızlı bir değişiklik yapılmasının kesinlikle yanlış olduğunu belirten Doğan, "İzmirli hemşerilerimize yeteri kadar duyurulmadığı gibi herhangi bir anket ve kamuoyu araştırması yapılmamıştır" dedi. Bilal Doğan şöyle devam etti; "ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ çalışanlarının bütün özenli ve cansiparane çalışmalarına rağmen Sayın Kocaoğlu ve üst düzey bürokratlarının plansız, kenti bilmeyen ve hesapsız uygulamalarının İzmirlileri mağdur edeceğinden inanın haberleri bile yok. Sayın Kocaoğlu gibi birlikte çalıştığı üst düzey çalışma arkadaşlarında da "Ben yaptım oldu" mantığı işliyor. Bu uygulamaya İzmirli hemşehrilerimiz adına karşı çıkıyoruz. Aziz Kocaoğlu bu uygulama ile kendi ifadesiyle ezber bozmuştur. Fakat bunu becereksizliğiyle gerçekleştirmiştir" diye konuştu.

'SORUNLAR ÇOĞALACAK'
Kentin merkezine uzun hatlar yerine kısa aktarmalı hatlarla ulaşımın sağlanacağı bu yöntemin başarısız olacağını belirten Doğan, "İzmirlilire eskiden bir araç ile gittikleri yere şimdi en az iki veya üç araç ile gidecek. Bu da zaman ve insan gücü kaybına neden olacaktır. Ayrıca aktarmanın asıl ağırlığını taşıyacak olan banliyö ve metronun sistemlerinin kapasitesi de bu yoğunluğu kaldırmayacaktır" dedi. İzmir'deki engelli vatandaşların da yeni sistemle sorunlarının artacağına dikkat çeken Doğan, "Henüz vapur ve otobüsler yüzde yüz engelsiz değilken, İZBAN ve Metro engelli açısından tam anlamıyla erişilebilir değilken bu uygulamaya geçmek İzmir'de yaşayan 490 bin engelli vatandaşımızın ulaşım sorununun daha da artmasına sebep olacaktır. Şu durumda böyle bir uygulamaya gitmek tamamen engelli vatandaşlarımızın ulaşım haklarını hiçe saymaktır" dedi.

BELEDİYEYE SERT ELEŞTİRİLER
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni ulaşım modeline sosyal paylaşım sitesi Facebook' ve Twitter'da da büyük tepkiler vardı. İzmirliler sosyal medyada tepkilerini şöyle dile getirdi;
Didem Ersoy: Bu son yapılan düzenlemelerle artık otobüs yolculuğu yapmak istemiyorum. Özel araç kullanımını yaygınlaştırma politikası izlediğinizi düşünüyorum.
Alperen Gündemir: Düğümü çözmeseler daha iyiymiş!
Ayşegül Mavioğlu: Aktarmalı sistemi düzenlerken yaşlıları, çocuklu aileleri ve İzmir'in havasından dolayı 50 küsür dereceye çıkan asfalt sıcaklığını hiç mi düşünemediniz? Mesafelerin zaman artışlarını saymıyorum bile. Sanki Newyork metro sistemine sahibiz. Bu düzenlemeyi yapan arkadaşların hiç toplu taşıma kullanmadığını düşünüyorum. İzmirÇeşme arası 1 saat ama Balçova-Karşıyaka arası 2 saat. Hayaldi gerçek oldu! Çok teşekkürler!
Emin Okan Yıldıran: Bu keşmekeşi yapmaya kafa yoracağınıza metroyu nasıl daha hızlı bitirebilirim konusuna kafa yorsaydınız keşke!
Başak Yıldız: Vapur adı için değil bu hayati düzenleme için halkın fikrini alsaydınız keşke!
Doğuşan Işık: İzmir Büyükşehir Belediyesi trafik sorununa çözümü toplu taşımayı kaldırarak buldu. Hep derim. Bir şey yapıyorsan kökünden yapacaksın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tepkiler çığ gibi büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN