İzmir Körfezi'nde tehlike sinyalleri

Manda Çayı'nda dün yaşanan toplu balık ölümleri paniğe neden oldu. Kirlilikten kaynaklandığı tahmin edilen ölümler için Çevre İl Müdürlüğü inceleme başlattı

Giriş Tarihi: 29.6.2014
Egeli Sabah'ın uzun süredir gündeme getirdiği İzmir Körfezi'ndeki kirlilik, derelerde patlak verdi. İzmir Adliyesi'nin yanından denize dökülen Manda Çayı'nda yaşanan toplu balık ölümleri paniğe neden oldu. Uzmanların çevre kirliliğinden kaynaklandığını düşündükleritoplu balık ölümleri, ilgili kurumları harekete geçirdi. İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, bu gelişme üzerine Manda Çayı'na deşarj noktalarından su örnekleri aldı.

ÇALIŞMALAR SONUÇ VERMİYOR
Birçok büyük inşaatın da komşusu olan Manda Çayı'ndaki ölü balıkları görenler, yetkili kurumlara ihbarlarda bulundu. Kirliliği gözle görülecek boyuta gelen Manda Çayı'nda İZSU'nun yaptığı temizlik ve tadilat çalışmalarının üzerinden birkaç ay geçmiş olmasına rağmen yaşanan balık ölümleri ve kötü kokular, ekiplerin yaptığı çalışmanın yetersizliğini ortaya gözler önüne serdi. Dere üzerinde yaşanan toplu balık ölümlerinin normal bir durum olmadığını belirten deniz bilimciler, " Bu tür toplu balık veya canlı ölümlerinin nedeninin tespiti için dereden su örnekleri alınıp analiz yapılması gerekiyor. Ama bu tür kitlesel ölümler, ortama giren bir virüs veya kirliliğin, ekolojik sistemde yaratmış olduğu rahatsızlıktan dolayı yaşanır. Ama analiz ve ölçümler yapılmadan ölümleri kesin nedeni belli olamaz" dedi.

ÖRNEKLER ALINDI
Toplu balık ölümlerinin tüm Manda Çayı'na yayılmasının ardından, İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Çevre Denetim ekipleri, dereye akan birçok deşarj noktasından su numunesi aldı. Vatandaşlar ise derede yaşanana toplu balık ölümlerine tepki göstererek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU ekiplerinin gelip, dereye bir sürü yatırım yaptıkları halde bu ölümler yaşanıyorsa, demek ki yaptıkları işte bir sıkıntı olduğu ortaya çıkıyor. Derenin kenarına gelip, 5 dakika dursunlar, genizleri yanmaya başlayınca bizim yaşadığımız sıkıntıları belki anlarlar" dedi.

SUYU KÖRFEZ'E ULAŞIYOR
TOPLU balık ölümlerinin yaşandığı derenin suyu, İzmir Körfezi'ne ulaşıyor. Bu durum da sıkıntıyı gözler önüne seriyor. Ayrıca daha önce bu derelerde balıkların yaşadığını söyleyen vatandaşlar, "Şimdi balıkların ölmesi, sıkıntının arttığını gösteriyor. Bir an önce önlem alınmalı" yorumunu yaptı. Derelerdeki kirlilik zaten uzun süredir gözle görülür düzeydeydi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Körfezi'nde tehlike sinyalleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN