Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolculuklar uzayınca vatandaşın sabrı taştı

Büyükşehir'in aktarmalı ulaşım sistemi, İzmirlilere zor anlar yaşatıyor. Daha önce tek otobüsle gidilen yerlere artık 2-3 otobüsle ulaşılabilen vatandaşlar, "10 dakikalık mesafe, 1 saate çıktı" diye isyan etti

İzmir kent içi toplu ulaşımda yeni düzenleme 29 Haziran Pazar günü başladı. Kent merkezi ve ana arterlerdeki otobüs sayısının azaltılıp aktarmalı sisteme geçilmesinden dolayı yolculuklar uzadı, bu duruma engelliler ve çocuklu aileler başta olmak üzere İzmirliler büyük tepki gösterdi. Toplu ulaşım ile seyehat eden İzmirliler, eskiden tek otobüsle ulaştığı yere 2-3 araç değiştirerek gidince yolculuk sürelerinde artış yaşandı. Bazı yerlerde 10 dakikalık yolculuk, 1 saate kadar çıktı.

ENGELLİLER ETKİLENDİ

Ev temizlik işlerine gittiğini söyleyen 60 yaşındaki Kiraz Sökmen, oruçlu oruçlu yollarda perişan olduğunu anlattı. Bayraklı Erenler Mahallesi'nde oturduğunu anlatan Sökmen, sabahtan beri Kahramanlar semtine gitmek için uğraştığını Halkapınar'da kaldığını söyledi. Sökmen, "Normalde 299 numaralı otobüsü kullanıyordum. Sabah 07.30'da yola çıktım. Yarım saattir yoldayım. Eskiden yarım saatte Kahramanlar'a gidebiliyordum. Şu an yarım saat geçti gidemedim. Yolculuğum bir saate çıktı. Ev hanımı Suna Öztürk, "Osmangazi'den Halkapınar'a geldim. Önceden 168'i kullanıyordum. Evka 4'ten yarım saatte Gümrük'e geliyordum. Şu an yolculuğum 1 saate çıktı. Bir de otobüs değiştiriyorum. Yeni sistemden hiç memnun değilim" dedi. Eşi İsmail Erülken'ün yardımıyla yolda ilerleyen yürüme engelli sağlık çalışan Sibel Erülken, yaşadığı sıkıntıyı anlattı. Yeni ulaşım sisteminin kendisi gibi en çok engellileri etkilediğini anlatan Erülken, "Hatay'dan Alsancak'a tek otobüsle eski sistemle 10 dakikada gidebiliyordum. Eşimle birlikte sabah 07.30'da yola çıktık. Halkapınar'a geldik. Yarım saatte ancak buraya ulaşabildik. Alsancak'taki işyerime ulaşmam belki 1 saati bulacak. Bir de inip başka bir araca geçmek benim için çok zor oluyor. Yeni uygulamayı hiç beğenmedim" dedi. Temizlik işçisi Habibe Arıkan, "Eskiden Osmangazi'den Alsancak'a 10 dakikada gidiyordum. Osmangazi'den otobüsle 15 dakikada Halkapınar'a geldim. Buradan Alsancak'a nasıl gideceğim bilmiyorum. Alsancak'a gitmek yaklaşık yarım saati bulacak. Şu an yaz ayları. Kışın yağmurda çamurda ne yapacağız?" dedi. Çay Mahallesi'nden Alsancak'a eski sistemde 15 ile 25 dakika arasında yolculuk yaptığını söyleyen Fatma Tektuş, "25 dakikada Halkapınar'a gelebildim. Daha ikinci otobüse bineceğim. Yeni ulaşım sistemi çok kötü" dedi. Mali Müşavirler Odası'nda çalışan Yasemin Yılmaz, "Bornova'dan Alsancak'a tek otobüsle 15-20 dakikada gidebiliyordum. Bugün sabah 07.00'de yola çıktım. 40 dakika geçti şu an ikinci otobüsü bekliyorum. Eski sisteme dönülmesini istiyorum. Hiç kimse yeni sistemden memnun değil" diye konuştu.

RANDEVUYA GEÇ KALDI

Kucağındaki 3 aylık bebeğiyle Doktor Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne gitmeye çalıştığını söyleyen Gülsüm Kızılca, "Bayraklı'dan Alsancak'a hastaneye gitmeye çalışıyorum. Sabah 07.30'da evden çıktı. Saat 08.00'de çocuğum için hastaneden randevu almıştım. Saat 08.00'i geçiyor ben hala Halkapınar'dayım. Yeni sistem yüzünden hastaneye yetişemedim. Daha önce 25-30 dakikada gittiğim yol 45-50 dakikada gidebileceğim. Yeni ulaşım sisteminde büyük sıkıntılar var" şeklinde konuştu. Sigorta eksperi olarak çalıştığını söyleyen Aykan Ekin, önceden sabah 7'ye çeyrek kala kalkıp işe gittiğini belirtti, "Şu anda yeni ulaşım sistemine geçildikten sonra 06.00'da kalkmaya başladım. Yolculuğum 45 dakika daha uzadı. Bornova Atatürk Mahallesi'nden Konak'a gitmek benim için çok daha zorlaştı" dedi. 71 yaşındaki SGK emeklisi Tahir Kayhan, "Karşıyaka Bahriye Üçok Mahallesi'nden Yeşilyurt Devlet Hastanesi'ne gidiyorum. 45 dakikadır yoldayım. Eskiden 40 dakikada hastaneye ulaşabiliyordum. Şu an Bahri Baba duraklarından yine otobüse bineceğim. Yolculuğum 45 dakikadan 1 buçuk saate çıktı. Hiç memnun değilim" dedi.

BUNUN KIŞI DA VAR!
Buca'da oturan Bahriye Mert, "Yeni sistemde indi-bindilerin artmasıyla birlikte hamile, bebekli aileler ve yaşlılar için adeta işkence oluyor. Sıcakların yanı sıra bunun bir de kışı var. Soğukta bu insanlar yağmurda, çamurda aktarma istasyonunda yolculuk etmek zorunda kalacaklar" dedi. Üniversite öğrencisi Elvan Danabaş, "Eskiden Fırat Mahallesi'nden 273'e binerek Basmane'ye gidebiliyordum. Fakat şu an 848 ile Konak'a geldim. Yarım saat sürdü. Buradan Basmane'ye gidebilmek için ikinci bir otobüse binmek zorunda kaldım. Hem de yolculuğum 15 dakika daha uzadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolculuklar uzayınca vatandaşın sabrı taştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN