Evcil'in tesisine kapatma kararı

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, daha önce çevreyi kirlettiği için hakkında 5 kez işlem yapılan Aliağa'daki Sider Demir Çelik Fabrikası'nı, süresiz olarak kapatma kararı aldı

Giriş Tarihi: 3.7.2014
Çevreyi kirleten işletmelere göz açtırmayan İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ceza yağdırdı. Çevre kirliliği denetimlerini artıran, çevre denetimlerinden sorumlu şube müdürlüğü ekipleri, Aliağa'da faaliyet gösteren bir firmaya, çevreyi kirlettiği gerekçesiyle yaklaşık 500 bin liralık para cezası kesti. Ceza bununla da sınırlı kalmadı. Erol Evcil'e ait olduğu iddia edilen demir çelik fabrikasının üretimi, gerekli tedbirler alınana kadar durduruldu. Aliağa'da faaliyet gösteren ve Erol Evcil'e ait olduğu iddia edilen Sider Demir Çelik Pazarlama A.Ş işletmesine ait demir çelik fabrikasına ceza yağdı. Değişik tarihlerde yapılan denetimlerde çevreyi kirletiği gerekçesi ile hakkında 5 defa işlem yapılan Sider Demir Çelik Fabrikası, 26 Haziran'da yapılan son denetimde uyarılara rağmen çevreyi kirlettiği gerekçesi ile tutanak tutuldu. Yapılan cezai işlemin ardından firmaya yaklaşık 500 bin lira para cezası kesildi. Fabrika gerekli önlemleri alana kadar da kapısına geçici olarak kilit vuruldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Denetimlerinden Sorumlu Şube Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu demir çelik fabrikası hakkında daha önce yapılan denetimlerde çevreyi kirlettiği gerekçesi ile 5 kez cezai işlem uygulandığını söyledi. Son denetimde gerekli önlemleri alması için fabrikaya 2 ay süre tanındığına dikkat çeken yetkililer, aradan geçen süreçte firmanın çevreyi kirletmeye devam ettiğini, bunun üzerine demir çelik fabrikasının süresiz olarak kapatıldığını söyledi.

'İZİN VERMEYECEĞİZ'
İzmir'de çevre kirliliği ile mücadeleyi bırakmayacaklarını belirten İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, "Çevre kirliliği ile sonuna kadar kurum olarak mücadele ediyoruz. Denetimlerimizi sıklaştırdık. Çevreyi kirleten hiçbir kurum, kuruluş ve şahsın gözünün yaşına bakmayız. Gereken neyse onu uygularız. Bu çevre, doğa hepimizin. Kimsenin kirletmeye hakkı yok" dedi.

3 KEZ İSMİ DEĞİŞTİ
1985 yılında faaliyete geçen, Aliağa'da 225 bin metrekarelik alanda üretim yapan ve en son Sider Demir Çelik Pazarlama A.Ş olarak ismini değiştiren firma, ilk olarak Erege Metal Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş adıyla kuruldu. Daha sonra SİDEMİR adıyla üretimine devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evcil'in tesisine kapatma kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN