Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: Kördüğüm böyle çözülür

Giriş Tarihi: 3.7.2014
Görünen köyle yüzleşildi. İzmir'de yeni toplu ulaşım sistemi sancılı başladı. Ben de buradan uyarmıştım, dediklerimin tek tek yaşandığını ne yazık ki üzüntüyle izledim, izliyorum. Çiğli'den, Bayraklı'dan, Narlıdere'den, Güzelbahçe'den kent merkezine, üniversite ve hastane bölgelerine direkt ulaşım imkanı alınınca, İzmirli bunaltıcı yaz sıcağının ortasında, üstelik de Ramazan'da çilenin içinde buldu kendini. Tatil döneminde olunmasına rağmen ortaya çıkan karmaşa, okullar açıldıktan sonra olabileceklerin habercisi. Kimse düşünmek bile istemiyor fakat düşünülmesi, ya bu yanlıştan dönülmesi ya da yeni tedbirler alınması zaruri. Eylül ayında İZBAN'a yeni vagonların gelmesiyle sıkışıklığın biraz olsun azalacağı hesap ediliyor. Ama yine yetmeyecektir.

FORMÜL DEĞİŞMELİ

Ulaşım seçeneklerini çeşitlendirmeden, tüm yoğunluğu İZBAN ve metroya yüklemek, iddia edildiği gibi düğümü çözmeyecek, aksine kördüğüme çevirecektir. Otobüslerin yol açtığı hava ve gürültü kirliliği ile trafik sıkışıklığını azaltmak gayesiyle yola çıkılırken, vatandaşı yeni sıkıntılarla karşı karşıya bırakmayacak formüller de geliştirilmeli. Tam da burada sormak lazım. Deniz taşımacılığı neden düşünülmüyor? Bir deniz ve Körfez şehri olan İzmir'de, kent merkezine birçok noktadan vapurla ulaşılmasını sağlayacak ve özendirecek önlemler niçin akla gelmiyor? Bayraklı ve Göztepe iskeleleri niye kaderlerine terk edilmiş öylece bir köşede duruyor? Madem yeni gemiler geldi, gelmeye de devam edecek; bu krizin çözümünde can simidi olabilirler pekala. Bayraklı'da oturanlara Konak'a gidebilmeleri için otobüs, İZBAN ve metro gösterilirken, vapurla direkt ulaşmalarının sağlanabileceği de akla gelmeliydi. Girilen bu çıkmaz yoldan çıkış denizle mümkün diye düşünüyorum.

OKULLAR AÇILMADAN...

Mevcut seferler artırılıp, hatlar çeşitlendirilirse; Bayraklı ve Göztepe iskeleleri devreye alınıp, aktarma otobüsler buraya bağlanırsa çileli ulaşım keyifli ulaşıma dönecektir. Aynı durum Üçkuyular İskelesi için de geçerli, gerekirse yeni iskeleler de kurulabilir. Vapurlar Körfez'de mekik dokur, tüm noktalardan birbirine bağlantılar sağlanır, seferler artırılıp deniz yolculuğu sevdirilirse düğüm gerçek anlamda işte o zaman çözülür. Büyükşehir Belediyesi'ni okullar açılmadan önce bu yönde düzenleme yapmaya davet ediyorum. Vapurlar sınırlı kullanıldıkça, toplu ulaşımda ağırlık otobüs, İZBAN, metro üçgeninde indi bindilere verildikçe, İzmirli ömrünü yollarda tüketmeye devam eder! Bu vesileyle, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramınızı kutlarım...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Kördüğüm böyle çözülür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN