AK Parti İzmir'de Delican dönemi

Giriş Tarihi: 4.7.2014

Başbakan Erdoğan, AK Parti İzmir'de Ömer Cihat Akay'ın istifasının ardından boşalan İl Başkanlığı koltuğuna, Bülent Delican'ı atadı. Delican, "Gönülleri kucaklayacağız" dedi

AK Parti İzmir'de Ömer Cihat Akay'ın istifasının ardından boşalan İl Başkanlığı koltuğuna kim oturacak sorusu cevabını buldu. Yaklaşık bir aylık sürecin ardından parti içinde isimleri ön plana çıkan 4 aday arasından seçim yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir İl Başkanlığı koltuğuna Bülent Delican'ı atadı. Genel Merkez'den mazbatasını aldıktan hemen sonra kente gelerek göreve başlayacağını söyleyen Delican, "Tüm İzmir'de gönülleri kucaklamaya çalışacağız" dedi. AK Parti Genel Merkezi'nin talebi üzerine Ömer Cihat Akay'ın ve yönetiminin 4 Haziran tarihinde istifası sonrası AK Parti İzmir İl Başkanı'nın belirlenmesi için başlayan sürece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son noktayı koydu. İzmir'deki temayül çalışmalarında 2 bin kişiyle görüşen koordinatör vekiller Mehmet Yüksel ve Salih Koca hazırladıkları raporu geçtiğimiz hafta AK Parti'nin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'ya sundu. Soylu, rapor doğrultusunda isimleri ön plana çıkan 15 isimle Ankara'da bir araya geldi. Ege Bölge Koordinatörü Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Mehmet Yüksel ve Salih Koca'nın da bulunduğu görüşmeler sonrasında Soylu, belirlenen 4 aday ismi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Erdoğan da önceki gün bu 4 ismi görüşmeye çağırdı. Adayların siyasi geçmişini tek tek inceleyen ve bilgi alan seçimini AK Parti'nin kuruluşundan bu yana partinin çeşitli kademelerinde görev yapan Bülent Delican'dan yana kullandı. Oluşturulacak yönetim kuruluyla birlikte Başbakanı İzmir'de en iyi şekilde temsil edeceklerini belirten Delican, "Çok hızlı bir çalışma temposuna gireceğiz" dedi.

BÜLENT DELİCAN KİMDİR?
Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olan ve siyaset hayatına 2002 yılında AK Parti'de başlayan Bülent Delican, İl yönetiminin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra 2004 ile 2009 yılları arasında Bornova Belediyesi Meclis üyesi ve Büyükşehir Belediyesi'nde Grup Sözcüsü olarak görev yaptı. 2009 yılında İl Başkanlığı koltuğuna aday olarak Ankara'ya çağrılan Delican, Ömür Kabak'ın İl Başkanı olarak seçilmesinin ardından 2009 ile 2011 yılları arasında İl Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 2011 yılında da AK Parti İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday adayı olan Delican 2012 yılında İl Demokrasi ve Hakem Heyeti Kurulu üyesi ardından da Başkanı oldu. Haziran ayında Akay'ın istifasının ardından tüzük gereği İl Başkanvekiliği görevine atandı. Hekimlik yapan Dilek Delican ile evli olan Bülent Delican'ın Berke ve İrem Naz adında 2 çocuğu var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti İzmir'de Delican dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN