Hobi bahçesi değil resmen yazlık villa

Giriş Tarihi: 4.7.2014

Buca Gölet Tesisleri'nde vatandaşların kullanması için yapılan hobi bahçesine, CHP'li Mahsun Vural villa dikti. Buca Belediyesi de lüks evlerin olması sebebiyle yıkım kararı aldı. Bu karara sitemde bulunan diğer bahçe sahipleri, "Bizim ne suçumuz var. Kurunun yanında yaş da mı yanacak" dedi

Buca Gölet Tesisleri'nin içine yaklaşık 16 yıl önce yapılan ve vatandaşın boş vakitlerini değerlendirmesi, çiçek, meyve ve sebze yetiştirmesi için kiraya verilen hobi bahçelerine kilit vuruluyor. Vatandaşın toprakla ilgilenmesi için uygun ücretlere kiraya verilen Hobi Bahçeleri'ne kiracılar villayı aratmayan yapılar dikti. Durum böyle olunca, Buca Belediyesi 2014 yılında sözleşmeleri yenilemedi ve araziler ile ilgili tahliye kararı aldı. Buca Belediyesi'nin şirketi olan Buca-Mar isimli firmaya her ay düzenli olarak kira ödediği Hobi Bahçeleri'ne villa diken fırsatçılar yüzünden Buca Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, sadece fırsatçıları değil tüm kiracıları cezalandırarak, mahkemeden tahliye kararı çıkarttı. Gecekondular için geçerli olan Türk Ceza Kanunu'nun 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun 18. Maddesi'ni işleme koydu. Buca Belediyesi ayrıca, Hobi bahçelerinde kiracı olan vatandaşa, "Tarafınızdan, yapılan kaçak ve tecavüzlü yapıyı 7 gün içerisinde yıkmanız veya boşaltarak yıkıma hazır hale getirmeniz konusunu bildiririz" yazısını gönderdi. Buca Belediyesi, kısa bir süre içinde, vatandaşın araziye yapmış olduğu kamelyaları, villayı aratmayan evleri ve bahçeye dikmiş oldukları ağaç, çiçek ve sebzelerin bedellerini ödemeden yıkacak. 66 adet olan hobi bahçelerinde en fazla 9 metrekarelik kamelya yapabilirsin şartı olmasına karşın bazı kiracılar, elektrik aboneliğini de fırsat bilerek, hobi bahçelerindeki kendi arazilerine villayı aratmayan yapılar dikti. Hobi bahçelerinde lükslüğü ile dikkat çeken A11 numaralı bahçedeki 2 katlı villanın sahibi ise Buca Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Mahsun Vural çıktı.

"YIKMAYA HAZIRIM"
Kiracısı olduğu araziye sözleşme şartlarına uygun olmayan bir yapı diktiğini kabul eden CHP'li Meclis üyesi Mahsun Vural, "Sözleşme şartlarının dışına çıkarak, bahçeye böyle bir yapı yaptık. 1.5 yıldır burada kiracıyım, geçen dönemki belediyeye böyle bir yer yapacağımı söyledim. Onlarda ses çıkartmadı, sorun olmayacağını belirtti. 30 bin lira bedelle ben burayı yaptım. Şimdi yıkım kararı çıktı, doğrudur. Sonuçta sözleşme ihlali var, kendimi savunacak değilim. Eğer belediye burayı yıktığında masraflarımı öderse alırım ama onun dışında ben kalkıp hakkımı aramayacağım. Zaten kural ihlali yapmışım bu durumdaki bir insanın hakkını aramasını doğru değil, hiçbir yere başvuruda bulunmayacağım" dedi. Sadece kendisinin değil, bahçedeki arsaların yüzde 70'inde bu durumun söz konusu olduğunu belirten Vural, "Benim yaptığım ev nedeniyle diğer kiracıların hakları gidiyorsa hemen yıkmaya hazırım. Burası yıkıldıktan sonra Başkan Levent Piriştina'nın buraya engelliler için organik tarım yapabilecekleri bir alan yapacağı bilgisini aldım. Yıkımın ardından Buca-Mar firması kiracılara da anladığım kadarıyla arazilere yapılan masrafları ödemeyecek. Ama insani boyutta bakarsanız burada 16 yıldır kiracı olanlar var. Onların elinden bu arazileri alıyorlar" dedi. Buca Belediyesi, yazlık siteyi aratmayan kaçak yapıların artması üzerine sözleşme şartlarına olması nedeniyle belediye encümeni hobi bahçelerinin tamamına yıkım kararı aldı. Bu karar üzerine belediyeye ilk tepki her ay kirasını düzenli olarak yatıran ve kira sözleşmesine uygun olarak faaliyetlerini sürdüren vatandaşlardan geldi.

VATANDAŞ İSYANLARDA
Hobi Bahçeleri'nde kurallara uyan ve sadece üstünü başını değiştirmek için yaptıkları mütevazi barakaları kullanan vatandaşlar ise, "Bizler burada koyulan kurallara sonuna kadar uyuyoruz. Kiramızı vaktinde ödüyoruz, villaya benzer bina dikmedik. Ama şimdi bu sorumsuz insanlar nedeniyle bizler de cezalandırılıyoruz. Böyle iş mi olur? Bir suç işlenirse, bir kural çiğnenirse bunun cezasını sorumluları çeker. Masumlar bunun bedelini ödemek zorunda değil. Elimizde vakit geçirecek bir tek bu yer vardı, şimdi onu da elimizden alıyorlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hobi bahçesi değil resmen yazlık villa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN