Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acılı mahallenin ucuz zehir alarmı

İzmir'in Tepecik semtinde son 1 yılda 3 kişi bonzai nedeniyle ölmesi, mahalleyi ayağa kaldırdı. Yetkililerden yardım isteyen vatandaşlar, "Gençlerimiz iki lira için bıçak çeker duruma geldi" dedi

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Haftası'na girdiğimiz şu günlerde İzmir'in Tepecik semtinde son 1 yılda 3 kişi bonzaiye kurban gidince vatandaşlar uyuşturucuya karşı savaş başlattı. Muhtarlar mahallenin çeşitli yerlerine afişler asarak uyuşturucuyla mücadeleye dikkat çekerken, vatandaşlar yetkilileri göreve çağırdı, "Uyuşturucu kullanım yaşı 10'a kadar düştü. Daha fazla gencimiz ölmesin. 2 liraya zehirleniyorlar. Gençlerimiz bu bonzai denen illeti içince ne yapacaklarını şaşırıyorlar. 2 lira bulabilmek için annelerine, babalarına bıçak çekiyorlar" dedi. Konak İlçesi'ne bağlı Tepecik semtinde yaşayan 3 ay önce Latif İnanç (22), 1 ay önce Ziya İlgen (23) ve 1 sene önce de Oskar Yıkgeç (35) isimli 3 kişi bonzaiden hayatını kaybetti. Arka arkaya gelen ölümler nedeniyle yaklaşık 35 bin kişinin yaşandığı Yenişehir ve Hilal Mahalleleri'nde oturanlar uyuşturucuya karşı savaş başlattı. Bonzaiye daha fazla kurban vermek istemeyen muhtarlar mahallenin çeşitli noktalarına afişler asarak uyuşturucuya dikkat çekti.

'BAŞKA CANLAR YANMASIN!'
Mahallelerinde uyuşturucunun kullanımının arttığını ve kullanma yaşının 10'a kadar düştüğünü anlatan Yenişehir Mahalle Muhtarı Ali Yangir, "Narkotik polisi mahallemize operasyon düzenlesin. Daha fazla can yanmasın. Aileler kan ağlıyor" dedi. 15 yaşındaki oğlu Furkan'ın bonzai kullandığını ve buna engel olamadığını anlatan midyeci İbrahim Eraydıncık (45), "Aileler olarak bataklıkta gül yetiştirmeye çalışıyoruz. Emniyet de bize yüz çevirdi. Polisler yüksek miktarda uyuşturucu aradığı için torbacılara yönelik bir operasyon yapmıyor. Torbacılar yakalansa da üzerlerinde 50 gramın üzerinde madde bulundurmuyorlar. Bu nedenle içici olduklarını söyleyerek serbest kalıyorlar. Kanunda bu yönden de boşluk var" dedi. Bonzainin kan basıncını ve nabzı düşürdüğünü söyleyen Eraydıncık, bunun da beyin felcine yol açabileceğini söyledi. Oğlunu EGEBAM'a (Ege Üniversitesi Çocuk Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı) götürdüğünü anlatan Eraydıncık, "Tedavi edilemedi. Artık kurtuluşumuz esrar oldu. Oğlum esrar içsin diye dua ediyorum. Esrar da zararlı fakat bonzai esrardan 10 kat daha zararlı. Mahallemizde 8 bin madde bağımlısı mevcut" dedi.

'ÇOCUĞUM ERİYİP GİDİYOR'
3 çocuk babası ayakkabıcı Ali Tedik (42), oğlu Kemal'in (21) 3 senedir bonzai kullandığını söyledi. Para bulamayınca oğlunun annesine bıçak çektiğini ve para istediğini söyleyen Ali Tedik, "Eşim de mecburen bakkaldan, komşudan 3-5 lira borç istiyor. Para bulamazsa hırsızlık da yapıyor. Uyuşturucunun esiri oldu. Mahallemizde 16 torbacı var. İsterlerse hepsinin adresini emniyete verebilirim" dedi. Çocuğunun gözleri önünde eridiğini söyleyen anne Emine Tekin (51), "Oğlum 5 senedir bonzai kullanıyor. O da kurtulmak istiyor ama bir türlü bırakamıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acılı mahallenin ucuz zehir alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN