Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kadarına da "pes" dedirten ezan kavgası

İzmir Foça'nın Denizkent sitesinde elektrik direğine ezanın duyulması için 1 yıl önce 3 adet hoparlör bağlandı. 147 site sakininin ezan sesinden rahatsız olup imza toplaması, tepkileri beraberinde getirdi

Giriş Tarihi: 9.7.2014
İzmir'in Foça ilçesindeki Denizkent sitesindeki elektrik direğine vatandaşların talebi doğrultusunda ezan sesi duyulmadığı için yaklaşık bir yıl önce 3 adet hoparlör takılarak ezan sesi yayını yapılmaya başlandı. Ezan sesinden rahatsız olan 147 site sakini Foça Kaymakamlığı'na dilekçe ile başvurarak kendi onayları alınmadan hoparlör takıldığını, sesin yüksekliğinden ve metalikliğinden dolayı rahatsız olduklarını belirterek, hoparlörün kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine aynı sitedeki yaklaşık 150 kişi de Foça Müftüğü'ne dilekçe ile başvurarak ezan sesi yayınından memnun olduklarını söyleyerek, hoparlörlerin kaldırılmamasını istedi. Dilekçeler üzerine bölgede inceleme yapan Foça Müftülüğü yetkilileri, ses debisinin düşük olduğunu ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığını tespit ederek hoparlörleri kaldırmadı.

MÜFTÜLÜĞE BAŞVURDULAR

Foça Müftülüğü, yaklaşık bir yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı Genelgesi doğrultusunda vatandaşlardan gelen talebe göre Foça Atatürk Mahallesi Denizkent sitesi 170 sokaktaki bir aydınlatma direğine 3 adet hoparlör taktı. En yakın cami ve mescide yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta olduğu için ezan sesini duyamayan site sakinlerine takılan bu hoparlörlerden ezan yayını yapılmaya başlandı. Namaz vakitlerinde hoparlörlerden ezan sesi verilmesinden rahatsızlık duyan 28 site sakini Foça Kaymakamlığı'na dilekçe ile başvurdu. Geçtiğimiz 25 Nisan'da Foça Kaymakamlığı'na gönderilen dilekçede; "Foça Kaleiçi'nde mevcut camilerden yapılan ezan sesiyle ibadetler yerine getirilmekte iken Denizkent Sitesi Yönetim Kurulu'nun onayı ve sakinlerinin gönül rızası olmadan 2014 yılının İlkaylarından itibaren 170'nci sokakta bulunan bir direğe 3 adet hoparlör bağlandı. Elektrik direği de yine aynı sokakta ikamet eden Nuh Kubilayhan isimli bir sakinin evinden çekilmek suretiyle ezan sesi verilmeye başlandı. Ses o kadar yüksek ve metaliktir ki oturan sakinler rahatsız olmaktadır. Ayrıca bu site kurulduğu andan bugüne kadar geçen 20 yıllık sürede ibadetler mevcut camilerin sesleri ile yerine getirilmekteydi. Zaten böyle bir ihtiyacımız olsa çoğunluğun rızası ve yönetim kurulunun onayıyla müracaat ederdik. Sonuç olarak söz konusu hoparlörlerin kaldırılmasını, konu ile ilgili taraflarımıza bilgi verilmesini arz ederiz" şeklinde ifadelere yer verildi. Bunun üzerine hoparlörlerin kaldırılmasını istemeyen 150 kişilik bir grup site sakini de aralarında imza toplayarak Foça Müftülüğü'ne gönderdikleri dilekçede bu durumdan rahatsız olmadıklarını hoparlörlerin kalmasını istediklerini belirtti.

ŞİMDİ SONUÇ BEKLENİYOR
Foça Müftülüğü yetkilileri gönderilen dilekçeler doğrultusunda bölgede inceleme yaptı. Yapılan incelemede ses debisinin düşük olduğu ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığını tespit edildi ve hoparlörler kaldırılmadı. Hoparlörleri istemeyen site sakinleri 147 imza toplayarak 25 Haziran'da yeni bir dilekçeyle Foça Kaymakamlığı'na tekrar başvurdu. Şimdi sonucunu bekliyorlar.

YABANCILAR DAHA SAYGILI
Hoparlörlerin takılı olduğu aydınlatma direğine evinden elektrik çekilen site sakini Nuh Kubilayhan, "Ben evimin elektriğini seve seve verdim. Bundan hiçbir rahatsızlık duymuyorum. Uzun yıllar Avustralya'da çalıştım. Türkiye'ye kesin dönüş yaptım ve Foça'da yaşıyorum. Avustralya'da bile yabancılar Müslümanlara daha saygılılar. Burada ülkemde böyle bir şeyle karşılaşmak beni çok üzdü. Mehmet Akif Ersoy istiklal marşında 'bu ezanlar ki şehadetler dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli' diyor. Sitede ezanların sesinin kesilmesini nasıl istiyorlar anlayamadım" dedi. Din-Bir-Sen İzmir İl Başkanı Cengiz Üstüntaş, "Ezan sesinin ulaşmadığı yerlere ezan sesini ulaştırmak Diyanet İşler Başkanlığı'nın görevidir. Bu hoparlörler vatandaşların talebi doğrultusunda 1 yıl önce takıldı. Herkes birbirine saygı duymalı" dedi. Diyanet-Sen Foça İlçe Başkanı Hüsamettin Çakır ise, "Ezan, bayrak ve vatan bir ülkenin vazgeçilmezleridir. Bir memleketin Müslüman olduğu ezan sesinden anlaşılır. Ezan ülkemiz için vazgeçilmezdir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kadarına da "pes" dedirten ezan kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN