Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azmİn zaferİ

Bu yıl sıradışı öğrencileri dereceyle mezun eden Yaşar Üniversitesi'nde, 48 yaşındaki Esen Demirkent ile fiziksel engelli ikizler Ebru ve Ece kardeşlerin başarıları ayakta alkışlandı

Giriş Tarihi: 10.7.2014
Yaşar Üniversitesi, bu yıl sıra dışı öğrencileri dereceyle mezun etti. Aldığı radikal kararla kariyerine son vererek 44 yaşında tekrar öğrenci olmayı seçen Esen Demirkent (48) üniversite birincisi olarak mezun oldu. Fiziksel engellerini asla engel olarak görmeyen mucize ikizler Ebru ve Ece Beşer ise Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden 2'incilik ve 3'üncülük derecesi alarak büyük bir başarı hikayesine imza attılar. İzmirli Esen Demirkent, 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Hayatını mühendis Uğur Demirkent ile birleştiren Esen Demirkent'in Öykü isminde bir kızı oldu. 22 sene boyunca mesleğinde yükselerek ilerleyerek çeşitli özel şirketlerin planlama, satın alma gibi departmanlarında çalışan ve son olarak uluslararası JTI firmasında üretim hizmetleri direktörü olarak görev yapan Demirkent, 4 yıl önce yakın çevresini şaşırtan bir karar aldı. Emekli olmaya karar vererek şirketten ayrılan ve ardından üniversite sınavına giren Demirkent, Yaşar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü tam burslu olarak kazanmayı başardı. Aldığı radikal kararın en başta eşi ve kızı tarafından yadırgandığını ancak öğretmen emeklisi olan anne ve babasının kendisine oldukça destek verdiğini ifade eden başarılı kadın, bu yılın hem bölüm hem de üniversite birincisi olarak 2'inci diplomasını eline aldı.

ENGELERİ AŞTILAR

Yaşar Üniversitesi'nin diğer gurur veren mezunları, İzmirli Döne ve Selçuk Beşer çiftinin ikizleri Ece ve Ebru da herkese örnek olacak bir başarı hikayesine imza attı. Erken doğumla dünyaya gelip kuvöze alınan ancak kaldıkları kuvözde oksijensiz kaldıkları için 'serebral palsi' adı verilen beyinden kaynaklanan hareket özrü oluşan ikizler, hayatları boyunca yaşayacakları fiziksel engelle baş başa kaldı. Ancak çok sevdikleri ikizlerinin sağlıklı büyümeleri ve iyi bir eğitim almaları için büyük bir çaba gösteren Beşer çifti, mezuniyet töreninde büyük bir mutluluk yaşadı. Tam burslu olarak kazandıkları Yaşar Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden Ebru Beşer bölüm 2'incisi, Ece Beşer ise bölüm 3'üncüsü olarak mezun oldu. "Çok çalıştık, dereceye girmeyi bekliyorduk" diyen ikizlerden Ebru Beşer şimdiki hedefinin İngiltere'de sosyoloji eğitimi almak olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azmİn zaferİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN